Materiał Partnera Żywienie krów mlecznych

Żywienie krów mlecznych

Nie trzeba przekonywać, jak ważne dla pozyskiwania mleka od krów jest ich odpowiednie żywienie. Trzeba pamiętać o odpowiedniej dla krów ilości makroskładników przede wszystkim białek oraz tłuszczów, których dobrym źródłem są pasze oparte na zbożu. Należy też wspomnieć, że zbyt duża dawka soli mineralnych lub witamin może również prowadzić do uczuleń, a z kolei ich niedobór wpływać zarówno na laktację, jak i zdrowie układu kostnego.

Żywienie w zależności od okresu laktacji

Bez pokrycia zapotrzebowania bytowego krowy nie można liczyć na to, że wyda ona odpowiednio dużo mleka. Trzeba pamiętać o tym, że w zależności od okresu laktacji żywienie krów powinno mieć inną formę. Przez pierwsze 3 miesiące laktacji, pomimo dużego zapotrzebowania na pokarm, nie pobierają energii z paszy tylko z rezerw swojego ciała. W tym czasie ich laktacja jest najbardziej intensywna.  W kolejnym okresie trzymiesięcznym maleje ona, jednak wzrasta zapotrzebowanie na pokarm. Jest to również odpowiedni moment, by zadbać o kondycję zwierząt, jeśli pogorszyła się na początku laktacji, tłumaczy szczegółowo pracownik firmy Agro-Milk

Ważny jest także dostęp do wody. 4 litry wody wypite przez krowę przekłada się na około litr mleka. Zwierzęta korzystają z niego około 10 razy dziennie, w okresie zwiększonej laktacji niejednokrotnie jeszcze częściej.

Systemy żywienia wsparciem dla hodowców

Dziś hodowcy coraz częściej wspierają się systemami żywienia wspieranymi informatycznie, co jest szczególnie ważne w dużych hodowlach, gdzie każda krowa charakteryzuje się innymi potrzebami. System zawiera dane dotyczące stanu zdrowia, wagi, laktacji i czynności życiowej poszczególnych krów, dzięki temu jest w stanie wydzielać paszę w taki sposób, by nie prowadzić do zasuszenia lub otłuszczenia organizmu zwierzęcia.

Stacja żywieniowa działa w oparciu o umieszczone na szyi lub nodze respondery, które pozwalają ustalić odpowiednią ilość jedzenia. System przewiduje możliwość rozdzielenia do czterech rodzajów różnych pasz, ale także dopasowanie ich ilości do konkretnej pory dnia. Stanowiska posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają krowom pobieranie pokarmu przeznaczonego dla innych zwierząt, dzięki czemu pozwala regulować racje pokarmowe narzucone przez system.


Podziel się