Artykuł sponsorowany Żniwa. Kiedy zacząć przygotowania do sezonu?

Żniwa. Kiedy zacząć przygotowania do sezonu?

W okresie wakacji rolnicy nie mogą narzekać na brak zajęć. W tym krótkim okresie muszą  zebrać plony, a następnie przygotować glebę na kolejny sezon. Data rozpoczęcia często zależna jest od rodzaju roślin i zbóż, gdyż różnią się one między sobą okresem dojrzewania. Jednak zanim będzie można przejść do żniw, dobrze jest sprawdzić sprzęt, gdyż wcześniejsze przygotowanie się jest podstawą udanych zbiorów.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem żniw?

Przygotowania do żniw są niemal tak samo ważne, jak sam proces zbioru zbóż. Nie istnieje żadna konkretna data, która byłaby wyznacznikiem do rozpoczęcia przygotowań. Każdy rolnik doskonale wie, jak wiele czasu potrzebuje na to, aby odpowiednio się przygotować. Warto być przygotowanym na ewentualne problemy i zaplanować przygotowania odpowiednio wcześnie.

Wiedza i umiejętności rolników na niewiele się zdadzą bez odpowiednich maszyn. Sprzęty, które są najmocniej eksploatowane podczas tego pracowitego okresu, to bez wątpienia kombajny oraz ciągniki. Warto zatroszczyć się o ich odpowiednie przygotowanie jeszcze przed sezonem, aby zapewnić pracę o maksymalnej wydajności – podpowiada pracownik firmy rolniczej Akmet, zajmującej się produkcją przyczep i rozrzutników, a także części zamiennych do ciągników i kombajnów.

Przygotowania do żniw dobrze jest zacząć także od uporządkowania magazynów i zagospodarowania powierzchni pod przyszłe zbiory. Prace te powinny zostać przeprowadzone na długo przed zbiorami. Dzięki temu możliwe będzie przewietrzenie i ewentualne osuszenie pomieszczeń. Budynki powinny zostać odpowiednio wyczyszczone i uprzątnięte, aby zboża mogły w nich bezpiecznie przezimować. Hale magazynowe nie mogą być wilgotne lub posiadać złóż pleśni, ponieważ doprowadzi to do zmarnowania dużej ilości zapasów.

Przegląd maszyn rolniczych

Przegląd części do maszyn rolniczych oraz wszystkich najważniejszych komponentów, to podstawa, od której należy rozpocząć przygotowania. Sprawdzenie stanu technicznego kombajnu i naprawienie ewentualnych usterek pozwoli uniknąć przestojów w pracy.

W pierwszej kolejności warto dokładnie obejrzeć wszystkie podzespoły i wymienić lub naprawić uszkodzone bądź zużyte elementy. Tylko w ten sposób będzie możliwe odpowiednie przygotowanie tego typu maszyn do wytężonej pracy po miesiącach garażowania. Części do kombajnu narażone są na szybką eksploatację, która wiąże się bezpośrednio z typem prac, jakie są wykonywane.

Sprawdzeniu należy poddać także silnik. Zalecana jest wymiana filtrów paliwa i powietrza, a także oleju. Na koniec pozostaje sprawdzenie ciśnienia w oponach i dokręcenie śrub przy kołach, wózku transportowym zespołu żniwnego oraz przy przednim i tylnym moście.

Choć skontrolowanie poszczególnych elementów sprzętów rolniczych zajmie trochę czasu i pracy, nie warto tego zaniedbywać i zakładać, że kombajn po zimie nie będzie wymagał przeglądu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas