Artykuł sponsorowany Zalety poziomych wozów paszowych

Zalety poziomych wozów paszowych

Na rynku pojawia się coraz więcej wozów paszowych. Dzielą się one na dwie grupy: wozy paszowe poziome oraz pionowe. Zanim zdecydujemy się na kupno któregokolwiek z nich, musimy ustalić, jakie są nasze potrzeby, a następnie dobrać wóz o odpowiednich parametrach do wielkości gospodarstwa. Wokół wozów paszowych poziomych narosło wiele mitów. W tym artykule dowiesz się, jakie są ich zalety i dlaczego warto zdecydować się na wóz paszowy poziomy.

Wóz paszowy poziomy a dobrze przygotowany TMR


Jakość karmy dostarczanej zwierzętom warunkuje ich zdrowie oraz jakość pozyskiwanego mleka. Dlatego rolnikom zależy na tym, aby pasza była należycie rozdrobniona i prawidłowo wymieszana. Wóz paszowy poziomy doskonale sobie z tym radzi, nie pozostawiając dłuższych, szarpanych kawałków paszy ani niedomieszanych fragmentów, które krowy mogą później odrzucić podczas sortowania. Poza tym wóz poziomy paszowy pozwala na precyzyjne przygotowanie TMR-u. Wozy te wyposażone są w specjalny system wagowy, umożliwiający dokładne dawkowanie składników paszy. Dzięki temu mamy pewność, że krowy przyswoją wszystkie składniki paszy, a ich dieta będzie odpowiednio zbilansowana.

Wóz paszowy poziomy a rodzaj obory


Wóz poziomy paszowy pasuje do każdego rodzaju obory – zarówno do nowoczesnych budynków, jak i budynków inwentarskich starego typu. Nie trzeba więc przebudowywać obory, co wiąże się z ogromnymi kosztami. 

Wóz poziomy paszowy można dopasować niemal do każdego budynku. Ponadto istnieje możliwość wykonania wozu paszowego poziomego na wymiar, zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdego gospodarstwa – dodaje specjalista z firmy Ata-Technik, dystrybutora maszyn rolniczych.

Wóz paszowy poziomy a oszczędność czasu pracy


Wielokrotnie porównywano pracę wozu paszowego poziomego i pionowego. Choć pionowy wóz paszowy ma swoje zalety, to jednak przygotowanie paszy zajmuje dużo więcej czasu, niż w przypadku użycia wozu paszowego poziomego. Należy jedynie pamiętać, aby dodawać komponenty w odpowiedniej kolejności i pilnować czasu pracy wozu, aby uniknąć nadmiernego rozdrobnienia paszy. Istotne jest także, że poziome wozy paszowe posiadają niezależny układ hydrauliczny, dzięki czemu można sprawnie i szybko agregować go z ciągnikiem.

Wóz paszowy poziomy a oszczędność paliwa


Z uwagi na to, że poziomy wóz paszowy jest w stanie przygotować TMR prawie dwa razy krócej niż pionowy wóz paszowy, maleje zużycie paliwa. Już podczas jednego mieszania i rozdrabniania paszy można oszczędzić kilka litrów paliwa, co w skali roku daje znaczące oszczędności, a im większe jest stado, tym bardziej te oszczędności wzrastają. Maszyna potrafi współpracować z niewielkimi ciągnikami, czyli takimi o niskiej mocy. W dodatku poziomy wóz paszowy może być wyposażony nawet w 4-ślimakowy system, co ma istotny wpływ na wzrost wydajności urządzenia.

Wóz paszowy poziomy a eksploatacja


Obsługa konserwacyjna poziomych wozów paszowych jest prostsza w porównaniu do pionowych wozów paszowych. Mimo że posiada on więcej punktów smarnych, są one lepiej dostępne. Olej należy wymieniać co 2 lata jak w przypadku pozostałych wozów paszowych. Warto zwrócić uwagę na cenę noży – podczas gdy pojedynczy nóż do wozu poziomego kosztuje około 20 zł, pojedynczy nóż do wozu pionowego to już koszt rzędu 250 zł. To istotna różnica, ponieważ noże ulegają stępieniu lub uszkodzeniu od kamienia, który dostał się do któregokolwiek ze składników paszy.

Wóz paszowy poziomy do wielu hodowli


Oszczędność i możliwość wykonania wozu poziomego na wymiar sprawiają, że sprawdzają się zarówno w dużych i małych gospodarstwach. Wóz poziomy paszowy najchętniej wybierany jest do wielkich hodowli, ale coraz częściej można go spotkać w hodowlach posiadających około 50 sztuk bydła, gdzie jakość wytwarzanego TRM-u ma ogromne znaczenie. Cena wozu poziomego jest wyższa od ceny wozu pionowego, co początkowo może zniechęcać. Warto jednak spojrzeć na niego nie tylko przez pryzmat ceny zakupu, ale też przez pryzmat okresu użytkowania. Wyżej wspomniane oszczędności na paliwie sprawiają, że zakup wozu stosunkowo szybko się zwraca, a uzyskanie rentowności w czasach niestabilnej koniunktury w rolnictwie jest dużo prostsze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas