Materiał Partnera Wycinanie i karczowanie drzew i krzewów - co warto wiedzieć?

Wycinanie i karczowanie drzew i krzewów - co warto wiedzieć?

Krzewy i drzewa w przestrzeni miejskiej spełniają wiele bardzo ważnych funkcji. To one zimą stanowią naturalną barierę przed śniegiem, latem ochładzają otoczenie, a przez cały rok produkują tlen i oczyszczają powietrze z toksyn. Są jednak sytuacje, gdy należy usunąć drzewa i krzewy. Czasem wystarczy sama wycinka, czasem jednak trzeba wykarczować pozostałe korzenie i fragmenty pnia.

Na czym polega kraczowanie, wycinanie i frezowanie?

Obie czynności, karczowanie i wycinanie, są ze sobą ściśle pozwiązane, lecz są między nimi znaczące różnice. Wycinanie polega na usunięciu naziemnej części drzewa lub krzewów. Po wycince pozostają korzenie i kawałki pni. Aby ich się pozbyć całkowicie z terenu działki, należy je wykarczować. Firmy, które zajmują się tym profesjonalnie, np. Zakład Usług Leśnych "DAR- LAS" Dariusz Pietrzyk, robią to na różne sposoby. Jeśli roślina jest niewielka, jej pozostałości można wyciąć lub przyspieszyć ich rozkład stosując saletrę amonową lub herbicydy. Jeśli jednak drzewo było dużych rozmiarów, nie obejdzie się bez specjalistycznego ciężkiego sprzętu - frezarek. Frezarki są wyposażone w specjalne ostrza, które prezycyjnie rozdrabniają pień i korzenie. Po frezowaniu ziemia nie ma w sobie pozostałości korzeni, można na niej posiać trawę lub zagospodarować obszar kwiatami.

Kiedy karczowanie drzew wydaje się konieczne?

Istnieje wiele sytuacji, gdy karczowanie i wycinanie drzew i krzewów wydaje się wskazane lub wręcz niezbędne. Są to między innymi:

  • Nadmierny rozrost drzew i krzewów, który skutkuje zbytnim przysłonięciem obszaru działki.

  • Trwałe uszkodzenie roślin w wyniku klęski żywiołowej lub innego zdarzenia.

  • Drzewo stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, a także stwarza zagrożenie dla pobliskiego budynku.

  • Dana roślina blokuje uprawę innych gatunków roślin lub wybudowanie domu lub innego obiektu na działce.

Karczowanie pni - samodzielnie czy z profesjonalną firmą?

W ramach oszczędności niektórzy próbują samodzielnie wyciąć i wykarczować drzewo lub krzew. O ile mamy do czynienia z niewielką rośliną, może to być dobry pomysł - o ile lubimy tego typu prace. Jeśli jednak drzewo jest znacznych rozmiarów, jego usunięcie staje się nie lada wyzwaniem, a czasem może wręcz stanowić zagrożenie. Samodzielne ścinanie drzew wymaga czasu, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Tym wszystkim dysponują specjalistyczne firmy. Wynajęcie profesjonalnej firmy, niesie ze sobą same zalety, zwłaszcza, jeśli musimy wyciąć i wykarczować duże drzewa. Dzięki specjalistom możemy zaoszczędzić dużo czasu, mamy pewność, że praca zostanie wykonana dokładnie, a teren zostanie oczyszczony. W dodatku karczowanie nie musi być kosztowne, a niektóre firmy mają wyjątkowo atrakcyjne ceny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas