Artykuł sponsorowany Serwisowanie i naprawa maszyn i sprzętu rolniczego

Serwisowanie i naprawa maszyn i sprzętu rolniczego

Maszyny rolnicze powinny służyć w gospodarstwie przez cały rok. Od ich sprawności i wydajności zależą zbiory, a zatem cały zarobek rolnika. Przyjęło się, że naprawy sprzętu rolniczego i jego serwis przeprowadza się po sezonie, kiedy w gospodarce jest trochę mniej pracy związanej z zasiewem, czy zbiorami płodów rolnych. Ale także i w sezonie trzeba dbać o maszyny rolnicze, aby nie zepsuły się w najmniej odpowiednim momencie.

Jakie awarie i drobne usterki przytrafiają się w trakcie sezonu uprawowego?

Jesień to okres intensywnych prac w polu. W tym czasie maszyny rolnicze wykorzystywane są bardzo intensywnie i wymagają naszej uwagi, ponieważ żaden sprzęt nie jest niezniszczalny. Jeśli w porę dostrzeżesz usterkę i wymienisz części do ciągników, możesz liczyć na to, że maszyna sprawnie będzie działać przez resztę sezonu. Hydraulika siłowa także może wymagać serwisowania w dobrym warsztacie, który dysponuje częściami do ursusa i innych marek maszyn rolniczych. Drobne naprawy są nieuniknione nawet w środku sezonu, dlatego warto zminimalizować koszty tych napraw i uniknąć niemiłych niespodzianek. Kiedy już sezon się skończy, warto zainwestować i przeprowadzić bardziej gruntowny remont silnika i wymianę łożysk do ciągników, złączy hydraulicznych do ciągników i węży hydraulicznych. Dobrze jest kupować nowe części do ciągników i kombajnów, by po gruntownym remoncie maszyny służyły jeszcze przez kilka sezonów. Przed zimowym odpoczynkiem koniecznie trzeba zadbać o maszyny w gospodarstwie, aby były dobrze przygotowane do eksploatacji w kolejnym sezonie i sprawiały jak najmniej problemów.

Generalny remont i naprawa maszyn rolniczych

Rolnicy często zastanawiają się, czy warto remontować posiadane maszyny rolnicze, czy warto zainwestować w nowszy model ciągnika czy kombajnu. Jest to zależne głównie od zasobności portfela, ale można też ubiegać się o różnego rodzaju dotacje unijne, kredyty preferencyjne, pożyczki i leasingi. Innym wyjściem jest też zastąpienie wysłużonego modelu ursusa również używanym, ale nowszym modelem. Przy zakupie używanych maszyn rolniczych musimy się jednak liczyć z koniecznością dokładnego sprawdzenia ich działania i być może wymiany elementów hydrauliki siłowej, pasków klinowych lub łożysk. Dobrej jakości części do kombajnów i ciągników można kupić w Agro-Stan w Strzyżowie. Wybierając używany sprzęt warto zwrócić uwagę na liczbę jego wcześniejszych właścicieli oraz sposób użytkowania przez nich, który wynika na przykład z wielkości gospodarstw, na jakich te maszyny były wykorzystywane. Dobrze, jeśli maszyna była garażowana, plusem jest też informacja, a nawet faktury za zakup olejów, smarów i części zamiennych. Powinno się także obejrzeć ogumienie sprzętu, zużycie bieżnika i dopytać o datę produkcji opon. Wiele elementów można naprawić, ale chodzi o to, by koszt tych napraw w miarę możliwości ograniczyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas