Artykuł sponsorowany Rodzaje transportu ziarna

Rodzaje transportu ziarna

Dodatkowym wyposażeniem magazynów zbożowych jest  system do transportu ziarna oraz jego rozładunku. Odpowiada za to szeroka gama przenośników i podnośników o wydajności od 40 do 300 t/h przeznaczonych do transportu poziomego i pionowego wszelkiego rodzaju ziarna. Takie urządzenia pozwalają zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze. Przyjrzyjmy się ich rodzajom.

Podnośniki i przenośniki stosowane są głównie do napełniania i opróżniania silosów oraz jako środki transportu we wszelkiego rodzaju drogach technologicznych (np. w procesie suszenia czy czyszczenia). Wyróżniamy dwa rodzaje transportu ziarna poziomy i pionowy. Poziomy transport ziarna to przenośniki taśmowe, zgarniakowe i ślimakowe z kolei pionowy to podnośniki kubełkowe.

Podnośniki i przenośniki  do zboża, które oferujemy, to szeroka gama różnych modeli, które mogą być dopasowane indywidualnie do konkretnych zadań. Najlepiej sprawdzają się przy przenoszeniu ładunków sypkich, zapewniając im odpowiednią ochronę podczas procesu transportu – zabezpieczają przed stratami ilościowymi oraz jakościowymi ładunków. Nasze podnośniki mogą być używane w wielu różnych branżach, w tym między innymi w nasiennictwie, w branży przetwórczej, branży spożywczej. Gdy nie wiedzą Państwo, jaki transport ziarna wybrać, zapewniamy fachowe doradztwo. Dobierzemy optymalne rodzaje podnośników, a także zaprojektujemy całą instalację transportową, która będzie dopasowana do prowadzonych procesów technologicznych”. – mówi ekspert z firmy ZUPTOR, dzięki któremu powstała poniższa charakterystyka.

Poziomy transport ziarna

Przenośniki taśmowe służą do transportowania produktów ziarnistych, takich jak, nasiona, zboża, granulaty itd. Przenośnik taśmowy jest całkowicie samo-oczyszczający. Zużycie energii, jak i zużywanie materiałowe jest w jego przypadku minimalne. W przenośniku taśmowym taśma jest wyprofilowana w kształcie koryta, które porusza się na rolkach wspornych. Takie ukształtowanie pozwala na wysoką wydajność w stosunku do szerokości taśmy.  Szerokość taśmy może mieć od 300 mm do 800 mm.  Z kolei długość – max. do 60 mb. Przenośniki taśmowe są dostępne w wersjach zakrytych lub odkrytych, o wydajności do 400 t/h.

Przenośniki ślimakowe są zaprojektowane do wydajnego i niezawodnego transportu szerokiej gamy produktów rolnych i przemysłowych. Konstrukcja przenośnika ślimakowego do zboża to sekcje wlotowe i wylotowe, sekcja w kształcie koryta oraz zespół napędowy. Urządzenia i dodatkowe wyposażenie są produkowane zarówno do pojedynczych przenośników, jak i dla kompletnych systemów dużych projektów pod klucz. Wydajność urządzenia jest zmienna i zależna od różnych czynników, tj. model, rozmiar, wypełnienie, materiał itd.,  maksymalnie do 40 t/h.

Przenośniki zgarniakowe są idealnym rozwiązaniem dla poziomego i lekko nachylonego transportu takich materiałów jak zboża, nasiona, granulaty itp., wszędzie tam, gdzie wymagany jest kompletnie zamknięty, pyłoszczelny transport. Przenośniki zgarniakowe wykonane są w systemie modularnym i mogą być dostarczane w dokładnie wymaganych długościach, max. do 50 mb., z wydajnością  o zasięgu od  30 do 400 t/h.

Pionowy transport ziarna

Podnośniki kubełkowe przeznaczone są do pionowego transportu produktów, takich jak ziarno czy granulaty, na wysokość max. 35 m. Urządzenia te wyróżniają się wysoką trwałością, bezpieczeństwem pracy oraz niskim zużyciem energii w stosunku do wydajności.  Podnośniki kubełkowe mogą charakteryzować się wydajnością od 10 do 400 t/h. Podnośnik kubełkowy jest wykonany z bardzo trwałego materiału i może być zainstalowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Urządzenia te są dostarczane w łatwych do montażu sekcjach modułowych ocynkowanych lub, alternatywnie, malowanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas