Materiał Partnera Obrotowy czy zagonowy? Jaki pług polecają specjaliści z firmy Agro Kontakt?

Obrotowy czy zagonowy? Jaki pług polecają specjaliści z firmy Agro Kontakt?

Efektywna i ekonomiczna orka wymaga zastosowania odpowiedniego pługa – to akurat nie ulega żadnej wątpliwości. Współcześnie rolnicy mogą liczyć na dostęp do wielu ciekawych propozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że największym zainteresowaniem wciąż cieszą się dobrze znane i sprawdzone już rozwiązania, czyli pługi obrotowe oraz zagonowe. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Czym charakteryzują się pługi obrotowe?

Wykorzystanie nowoczesnego pługa obrotowego niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Za największe zalety maszyny uznaje się przede wszystkim wydajność oraz stosunkowo niskie koszty utrzymania. Pług tego typu stosuje się do tzw. orki bezzagonowej. Maszyna jest wyposażona w specjalny korpus, który służy do odkładania gleby na lewo i na prawo. Element charakterystyczny stanowi w tym przypadku również rama, do której przytwierdzone są korpusy robocze i głowica z mechanizmem pozwalającym na jej swobodny obrót.

Decydując się na tę propozycję, należy pamiętać o tym, że ciągnik powinien być wyposażony w wysokiej klasy osprzęt hydrauliczny, który poradzi sobie z obsługą dużej masy pługa obrotowego. Jak słusznie zaznaczają specjaliści z firmy Agro Kontakt, na polu zaoranym takim właśnie pługiem nie ma bruzd, w których uzyskuje się mniejszy plon i które są ogromną przeszkodą podczas wykonywania innych czynności wymagających użycia sprzętu rolniczego. Jeżeli natomiast chodzi o wady, to wszyscy zainteresowani zakupem muszą liczyć się z wysokimi kosztami – wynoszącymi od 15 000 nawet 30 000 zł. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia pługi zagonowe?

Jest to jedna z najlepszych dostępnych propozycji dla osób, którym zależy na tym, aby inwestycja związana z zakupem maszyny nie musiała wiązać się z ogromnymi wydatkami. Pług tego typu można nabyć już za około 4000-5000 zł, a elementem wyróżniającym jest w tym przypadku konstrukcja korpusu, który odrzuca skiby gleby wyłącznie na prawo. Lemiesze pracują w ten sposób, że podcinają skiby przy dnie bruzdy i podają je na odkładnicę. Tak właśnie powstają zagony.

Pługi zagonowe bez żadnych obaw można stosować zarówno do płytkiej, jak i głębokiej orki a ich niska masa ułatwia agregowanie – a to czyni je jedynymi z najbardziej uniwersalnych urządzeń na rynku. Jak podkreślają pracownicy firmy Agro Kontakt, o żadnej z dostępnych propozycji nie da się powiedzieć, że jest wyraźnie lepsza. Pługi obrotowe postrzegane są po prostu w kategoriach nowocześniejszych – skąd też wynika ich nieco większa popularność. Wybór konkretnego produktu zależy jednak od wielu różnorodnych czynników, które warto przedyskutować ze specjalistą z branży.  

Opracowanie:

Agro kontakt Marek Konopacki

Toruń , Sokola 17

Podziel się