Artykuł sponsorowany Metody zabezpieczania winnic przed ptakami

Metody zabezpieczania winnic przed ptakami

Odpowiednie zabezpieczenie winnicy przed ptakami jest jednym z kluczowych zabiegów, zapewniających ochronę zbiorów. Szczególnie szpaki, ale także kwiczoły, zięby czy kosy potrafią w bardzo krótkim czasie wyrządzić ogromne szkody na owocujących winoroślach. Aby tego uniknąć, najlepiej przepłoszyć lub odwrócić uwagę ptaków od hodowli. Obecnie rynek oferuje sporo humanitarnych narzędzi do radzenia sobie z kłopotliwą obecnością ptactwa.

 

Jak przepłoszyć ptaki z winnicy?

 

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się ptaków z winnicy jest zastosowanie odstraszaczy dźwiękowych.  Specjalne urządzenia emitują odgłosy drapieżnych ptaków, będących naturalnymi wrogami gatunków najczęściej żerujących na winorośli. Decydując się na tę metodę płoszenia ptaków, należy dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy, a także dostosować system biosoniczny do rozmiarów plantacji. Trzeba też pamiętać, że ptaki mogą się z czasem przyzwyczaić do emitowanych odgłosów, dlatego skuteczność  urządzeń zapewni regularna wymiana nośników dźwiękowych. Zajmuje się tym np. firma Bird Control, oferująca odstraszacze dla ptaków. Metody biosoniczne uchodzą za stosunkowo tanie i skuteczne, szczególnie w połączeniu z innymi metodami, np. mechanicznymi.

 

Aby ocalić zbiory w winnicach, niektórzy sięgają także po usługi sokolnika. Żeby jednak osiągnąć zadowalające efekty, trzeba się liczyć z długotrwałym procesem odstraszania. Za pomocą tej metody nie da się pozbyć stada szpaków w ciągu np. dwóch dni. W winnicach praktykuje się też montaż elementów graficznych, które płoszą ptaki. Do metod optycznych zaliczamy umieszczanie na plantacjach balonów i taśm z elementami odblaskowymi oraz grafik lub figur imitujących drapieżne ptaki.

 

Metody zabezpieczenia krzewów winorośli przed ptakami

 

Aby zabezpieczyć winnicę przed ptakami, można też zastosować siatki ochronne, które uniemożliwią ptakom dostęp do owoców. W ten sposób można zabezpieczyć winnicę w całości lub osłonić poszczególne rzędy czy pojedyncze krzewy. Siatka stanowi szczelną barierę, która jest nie do przebycia przez ptaki, o ile jest dostosowana do wielkości ptactwa. Należy też pamiętać, że dobór produktu jest tak samo ważny, jak sposób montażu zabezpieczenia. Dobrej jakości siatka może posłużyć nawet kilka lat, a w razie uszkodzeń łatwo można ją naprawić.

 

Powyższe metody można wspierać także za pomocą fortelu, jakim jest odwracanie uwagi żerujących na winoroślach ptaków. W tym celu można posadzić w bliskim sąsiedztwie winnicy krzewy i drzewa, które są źródłem pożywienia dla ptaków, ale nie stanowią przedmiotu hodowli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas