Materiał Partnera Jak założyć trawnik, aby uzyskać na nim równomiernie zieloną trawę?

Jak założyć trawnik, aby uzyskać na nim równomiernie zieloną trawę?

Piękny, równomiernie zielony trawnik stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu i całego domowego obejścia. Wbrew pozorom samodzielne zakładanie trawnika nie jest jednak prostym zadaniem. Wszystkie czynności z nim związane muszą bowiem być przeprowadzone w odpowiedni sposób przy użyciu najwyższej jakości produktów. Warto dowiedzieć się, jak należy wysiewać trawnik, aby uzyskać efekt idealnie zielonego dywanu.

Zakładanie trawnika w praktyce

Zakładanie trawnika to wieloetapowy proces. W jego ramach w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. W tym celu najpierw trzeba pozbyć się definitywnie starej darni, a następnie poprawić strukturę ziemi poprzez przekopanie jej wierzchniej warstwy. Przy okazji należy zadbać o usunięcie wieloletnich chwastów rosnących na tym terenie. Następnie należy wzbogacić podłoże odpowiednio dobranym nawozem oraz wyrównać i ubić powierzchnię ziemi – po tym trzeba ją obficie podlać wodą. Zakładając trawnik z nasion, trzeba je wysiać równomiernie, najpierw wzdłuż działki, a potem w jej poprzek. Po wykonaniu tej czynności nasiona  przykrywa się cienką warstwą ziemi. W dalszej kolejności należy dbać o systematyczne (rzadkie, ale obfite) podlewanie trawnika lekkim strumieniem wody. Po wykiełkowaniu nasion należy wzmocnić je dodatkowym nawozem. Pierwsze koszenie trawy wykonuje się wówczas, gdy długość źdźbeł osiągnie poziom 10 cm.

Szybki efekt zielonego trawnika można również uzyskać, wykorzystując trawę z rolki. Układa się ją pasami na odpowiednio przygotowanym podłożu.

Nierównomiernie zielony trawnik – co z tym zrobić?

Czasem zdarza się, że pomimo regularnej pielęgnacji na trawniku można zauważyć nieestetyczne przebarwienia w postaci żółtej, często zasychającej darni. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi wówczas, gdy nawóz mineralny został nierównomiernie rozłożony na całej powierzchni trawnika. Niepożądany żółty kolor z reguły pojawia się w tych miejscach, gdzie zaaplikowano zbyt dużą ilość substancji chemicznych, co w efekcie doprowadziło do wypalenia roślin w danej okolicy. Można temu przeciwdziałać, obficie podlewając to miejsce (sprzyja to zmniejszeniu stężenia soli mineralnych w ziemi), a także zasiewając tam nową trawę nabytą w takim sklepie, jak Ogrody Green Time Joanna Kruszyńska. W późniejszym okresie zaleca się podzielenie dawki preparatu na dwie części i jej rozsypywanie wzdłuż i w poprzek trawnika. Do równomiernego rozkładania nawozów idealnie nadaje się także funkcjonalny, wygodny w użytku siewnik, w który powinien zaopatrzyć się każdy ogrodnik.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas