Artykuł sponsorowany Jak można wykorzystać wysłodziny browarniane?

Jak można wykorzystać wysłodziny browarniane?

Młóto browarniane jest odpadem procesu produkcji piwa. Powstaje ono podczas odfiltrowywania brzeczek przednich w kadziach zaciernych i przez długi czas stanowił dla producentów problem ze względu brak zastosowania. Obecnie jednak wysłodziny browarniane zyskują na popularności. Młóto chętnie wykorzystywane jest w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Wykorzystanie młóta browarnianego w żywieniu zwierząt

Przez długi czas młóto browarniane uważane było przez producentów piwa za problematyczny odpad. Powstające w procesie filtracji brzeczki przedniej ma wysoką zawartość wody, co sprawia, że szybko ulega zepsuciu. Świeże młóto musi zatem zostać skarmione w ciągu maksymalnie trzech dni, a jeśli chcemy je przechowywać dłużej, konieczne jest jego zakiszenie. Dystrybutorem wysokiej jakości wysłodzin browarnianych na polskim rynku jest firma Domino.

Podstawowym przeznaczeniem młóta browarnianego jest żywienie bydła hodowlanego oraz trzody chlewnej. Ze względu na swoje właściwości oraz zawartość składników odżywczych, wysłodziny świetnie zastępują syntetyczne dodatki białkowe do pasz. Młóto browarniane zawiera białka w przyswajalnej formie, witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Ponadto ma właściwości mlekopędne.

Ważną zaletą młóta jest jego atrakcyjna cena, która pozwala obniżyć koszty produkcji, a przy tym znacząco podnieść jakość mleka. Powinno być ono podawane jako składnik mieszanki z kiszonką kukurydzianą, trawami czy też roślinami strączkowymi. Musi jednak być stosowana w odpowiednich ilościach nieprzekraczających zakresu od 5 do 20 kilogramów na sztukę dziennie. Inne są przy tym dawki dla młodych i dorosłych zwierząt.

Młóto browarniane w produkcji biopaliw i pracy biogazowni

Najpopularniejszym w Polsce źródłem energii odnawialnej są biopaliwa stałe. Do ich produkcji może być wykorzystywane młóto browarniane. Jest to jednak w obecnej sytuacji wysoce nieopłacalna inwestycja. Produkcja pelletu z wysłodzin wiąże się przede wszystkim odparowanie wody, której zawartość jest bardzo wysoka oraz z wykorzystaniem energii elektrycznej w procesie formowania. Również ze względu na wysoki popyt młóta na rynku paszowym, kosztowny może być zakup surowca na biopaliwo.

Młóto browarniane znajduje również zastosowanie jako substrat w biogazowni, ponieważ wykazują podobną do innych materiałów roślinnych wydajność biogazową, a także zawartość metanu w biogazie. Wykorzystywany jest zatem do zagęszczenia oraz zwiększenia wydajności mieszanki substratów. Wynikiem użycia przez biogazownię wysłodzin browarnianych jest też uzyskanie pulpy pofermentacyjnej, która jest świetnym nawozem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas