Artykuł sponsorowany Czy opłaca się zbierać grzyby?

Czy opłaca się zbierać grzyby?

Dla niektórych grzybobranie to pasja i sposób na relaks, dla innych okazja na zrobienie zapasów suszonych grzybów do świątecznych potraw, a jeszcze kolejna grupa widzi w zbieraniu owoców runa leśnego pomysł na zarobek. Dzięki działającym skupom grzybów, szczególnie w okresie późnoletnim oraz jesiennym, przemysł przetwórstwa grzybów bardzo dobrze prosperuje na rynku.

Kto może oddać grzyby do skupu?

Tak naprawdę nie ma w tej kwestii ograniczenia. Istotne jest, aby dysponować odpowiednią wiedzą na temat grzybów. Skupy w swoich szeregach mają pracownika, który jest certyfikowanym grzyboznawcą. To on nadzoruje działanie takiego punktu oraz dalsze ewentualne przetwórstwo dostarczonego produktu. Tak jest na przykład w przypadku skupu Seweryn, funkcjonującego na terenie Krakowa.

Za jakie grzyby można otrzymać pieniądze?

Oczywiście wszystkie grzyby jadalne, jednak najchętniej skupowanymi grzybami są:

  • podgrzybki – najczęściej wybierane są podgrzybki brunatne. W związku z tym, że jest ich w lasach wiele, to cena za kilogram waha się w okolicach 2-8 zł/kg;
  • borowiki – to bardzo szlachetne i cenione owoce runa leśnego, ale stanowiące pokarm dla wielu owadów oraz robaków. Cena uzależniona jest od kategorii, do jakiej zostaną przydzielone zbiory. Pierwsza mieści się w przedziale 10-30 zł/kg i obejmuje małe, nierobaczywe okazy z białym spodem kapelusza. W drugiej grzyby są wyceniane na ok. 15 zł/kg to duże i również nierobaczywe owocniki. Trzecia zaś jest najmniej opłacalna, ponieważ są do niej zaliczane okazy, które nadają się wyłącznie na produkcję krajanki oraz grysu i cena w niej to zaledwie złotówka za kilogram zbioru;
  • koźlarze – zarówno można dostarczyć odmianę babka, jak i czerwoną oraz pomarańczową. Te najlepiej znoszą warunku transportowe. Ich cena w skupie wynosi przeważnie 5 zł/kg;
  • pieprzniki jadalne – zwane popularnie kurkami są również częstym okazem, który można spotkać w runie leśnym, a ich wycena także zachęca, ponieważ jest to przedział 7–23 zł/kg.

Należy mieć na uwadze, że im mniejsza ilość danego grzyba w skupie, tym bardziej atrakcyjna cena zostanie za niego ustalona. Warto więc wcześniej zrobić rozeznanie, aby wysiłek nie okazał się mało opłacalny.

Jak poprawnie zbierać grzyby?

Należy pamiętać, że skup grzybów wymaga posortowania zbiorów gatunkami oraz ich wstępnego oczyszczenia ze ściółki na sucho. Poza umiejętnością odróżnienia owocnika jadalnego od trującego lub niejadalnego ważna jest wiedza na temat poprawnej techniki zbierania. Przede wszystkim potrzebny jest kosz wiklinowy. Nieodpowiednie jest zbieranie ich do reklamówki lub plastikowego wiadra. Następuje wtedy proces zaparzania. To z kolei stwarzaja warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii oraz substancji chemicznych. Niezbędnym narzędziem jest nożyk, którym ucina się trzon owocnika przy samej ziemi. Wykręcanie nóżki uszkodzi grzybnię i uniemożliwi wzrost kolejnemu okazowi. Warto też przykryć ją ściółką, aby nie była narażona na uschnięcie. Dla pewności warto mieć ze sobą atlas grzybów, który pozwoli upewnić się, czy spotkany owocnik na pewno jest jadalny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter