Artykuł sponsorowany Znaczenie cięcia laserowego w przemyśle

Znaczenie cięcia laserowego w przemyśle

Cięcie laserowe jest najnowocześniejszym i zarazem najbardziej precyzyjnym sposobem obróbki wszelkich tworzyw, głównie metalowych. Ten rodzaj cięcia przemysłowego może mieć porównywalne parametry do tradycyjnej obróbki, jednak ma więcej plusów. Przede wszystkim jest ergonomiczny i w pełni ekologiczny. To pozwala na szerokie zastosowanie lasera w przemyśle. Dlaczego akurat ta opcja jest najkorzystniejsza?

Czym charakteryzuje się cięcie laserowe?

Czynnikiem tnącym podczas obróbki laserowej jest strumień światła oraz gaz techniczny o dużej czystości. Przy cięciu laserowym krawędzie przedmiotu obrabianego ucięte są idealnie równo, czyli tak, jak w projekcie. Na dodatek nie wymagają już dodatkowego ścierania czy polerowania. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku cięcia prostych kształtów, jak i tych bardziej skomplikowanych.

Cięcie laserem przeprowadzane jest w takich firmach, jak Interstal, gdzie oprócz usługi tego typu obróbki można zakupić też potrzebną stal. Sam proces powinien być dokładnie przemyślany. Z tego względu, że obróbka ta jest niczym innym jak precyzyjnym roztapianiem lub sublimacją szczeliny w obrabianym materiale, to moc lasera musi być optymalna. Od tego zależy też szybkość wycinania, która ma znaczenie w kontekście potrzebnej liczby wykonanych elementów. Zbyt mała prędkość skutkuje niedokładnie wykończonym brzegiem, natomiast duża przyczynia się do powstawania nacieków.

Jakie są zalety cięcia laserowego?

Idealna precyzja, jaką charakteryzuje cięcie laserowe, to nie jedyny powód, dla którego jest ono tak szeroko stosowane w przemyśle. Innym, nie mniej ważnym, jest fakt, że tego rodzaju obróbka minimalizuje ilość odpadów produkcyjnych. Podczas cięcia laserem praktycznie nie ma odkształceń termicznych, ponadto energia lasera ma kontakt tylko z miejscem przecięcia, dzięki czemu w obrabianym materiale nie występują odkształcenia mechaniczne. Cięcie laserowe z powodzeniem można stosować w przypadku materiałów, które podczas obróbki mechanicznej mogłyby się odkształcać lub pękać nawet przy małym nacisku.

Gdzie najczęściej stosuje się cięcie laserem?

Cięcie laserem stosuje się wszędzie tam, gdzie producentom zależy na precyzji i zaoszczędzonym czasie. Wykorzystanie lasera do tej pory było dosyć innowacyjną metodą, jednak w tej chwili coraz więcej gałęzi gospodarki używa tej technologii. Przede wszystkim jest to przemysł ciężki, jak też lekki, budownictwo, przemysł lotniczy, narzędziowy, meblarstwo, architektura oraz inne działy, w których liczy się precyzja i końcowy efekt produkcji w postaci otrzymanych - w krótkim czasie - identycznych półproduktów, produktów czy wyrobów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas