Artykuł sponsorowany Złomowanie starego komputera. Etapy postępowania

Złomowanie starego komputera. Etapy postępowania

Technologia cały czas idzie do przodu. Co chwila, w sklepach pojawiają się nowsze modele różnych sprzętów elektronicznych, w tym komputerów. Chętnie wymieniamy swój stary sprzęt na ten o lepszej wydajności. Nieużyteczne już egzemplarze, zamiast wyrzucać na śmietnik, warto oddać do skupu, gdzie zostaną zezłomowane. Na czym właściwie to polega? Poznaj etapy postępowania złomowania starego komputera.

Na czym polega utylizacja starego komputera?

Gdy w domu czy firmie kupuje się nowy sprzęt komputerowy, pojawi się pytanie, co zrobić z tym starym. Wyrzucenie go na śmietnik, grozi wysokimi karami. To dlatego, że elektronika ma negatywny wpływ na środowisko, ponieważ wydziela szkodliwe substancje. Również z tego powodu niewskazana jest samodzielna rozbiórka i utylizacja komputera. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go na skup np. do firmy Ago Recykling z Warszawy. W takich miejscach fachowcy bezpiecznie utylizują niepotrzebne już części komputerowe. Wykorzystuje się do tego procesy separacji fizycznej i obróbki mechanicznej. Na początku następuje demontaż wszystkich podzespołów. W dalszych krokach są one grupowane ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.

Odzyskiwanie części ze starego komputera

Gdy wszystkie części komputera zostaną już pogrupowane, można wyłonić z nich te, które nadają się do recyklingu. Dzięki temu, części te dostają drugie życie. W ten sposób oszczędza się nie tylko środki pieniężne, ale także surowce, które są potrzebne do wyprodukowania nowych części komputerowych. Jest to więc nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne. W końcu złoża metali, czy inne materiały nie są nieskończone. Np. surowce takie jak miedź, aluminium, czy złoto, dzięki odpowiedniej obróbce można wykorzystać ponownie. Z kolei części, które się do tego nie nadają, są usuwane w bezpieczny sposób.

Co dzieje się z dyskiem twardym na skupie złomu?

Razem ze sprzętem komputerowym utylizowane są także dyski twarde. Te podzespoły dla bezpieczeństwa utylizuje się w inny sposób niż pozostałe części.  Przed oddaniem komputera na skup sprzętu elektronicznego dla pewności warto usunąć z niego wszystkie wrażliwe dane. Do utylizacji dysku twardego stosuje się najczęściej niszczenie mechaniczne w młynie. Polega ono na tym, że dysk jest niszczony na mniejsze części. Drugą metodą jest niszczenie poprzez rozpuszczanie. W przeciwieństwie do metody mechanicznej, takiego dysku nie da się już odzyskać, ponieważ całkowicie ulega degradacji.  Równie skuteczną metodą jest wypalanie talerzy w dysku twardym przy pomocy plazmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas