Materiał Partnera Zestawy śrubowe do połączeń sprężanych HV. Przegląd rozwiązań

Zestawy śrubowe do połączeń sprężanych HV. Przegląd rozwiązań

Śruby są powierzchnie stosowane do łączenia elementów konstrukcji i maszyn wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od przeznaczenia używane są w różnych rozmiarach i z różnym kształtem łba. Dostępne są również w specjalnych zestawach. Jednym z nich jest zestaw do połączeń sprężanych HV. Kilka podstawowych informacji na ich temat znajdziesz w naszym artykule.

Czym są połączenia sprężane HV?

Pod tą nazwą kryje się połączenie sprężane, w skład którego wchodzą śruby o wysokiej wytrzymałości. Połączenia tego typu są powszechnie stosowane w budownictwie stalowym. Systemy HV pozwalają łączyć materiały zakładkowo, nakładkowo, kotwowo i doczołowo. Służą do spajania fragmentów konstrukcji stalowych tworzonych z prętów, kratownic, belek i ram. Śruby te poddawane są wyłącznie siłom rozciągającym. Dzięki zastosowaniu zestawów śrubowych tego typu łączona struktura cechuje się dużą stabilnością, a ryzyko jej uszkodzenia jest minimalne. Dlatego połączenia sprężane HV bardzo często wykorzystywane są w budownictwie.

Aby połączenie sprężane było bezpieczne i właściwie spełniało swoje funkcje, tworzące go elementy ze śrubami na czele muszą być precyzyjnie wykonane. Ważne jest również dostosowanie zestawów do wymagań budowanej maszyny czy konstrukcji. Nieodpowiedni dobór grubości lub długości śrub niesie ze sobą poważne ryzyko. Podobnie jak niewłaściwe trasowanie czy nawiercanie otworów.

Co wchodzi w skład takiego zestawu?

Według normy PN-EN 14399-4:2015-04 w skład zestawu do połączeń sprężanych HV wchodzą:

  • śruba zgodna z DIN 6914, wykonana w klasie twardości 10.9;
  • nakrętka DIN 6915, w klasie 10;
  • dwie podkładki DIN 6916.

Wyżej wymienione śruby mają sześciokątny łeb, większy jednak niż przy standardowych elementach w tym samym rozmiarze. Dzięki temu do osiągnięcia identycznej siły połączenia można użyć śrub o mniejszych wymiarach bądź też zredukować ich całkowitą ilość. Pozwala to oczywiście spore oszczędności.

W celu ochrony tych łączników przed korozją stosuje się proces cynkowania ogniowego. Na ich łbie nabija się też m.in.: symbol HV, klasę twardości oraz średnicę. Nakrętki i podkładki, które zazwyczaj oferowane są w komplecie, również pokrywa się powłoką cynkową, a na ich powierzchni znaleźć można podobne oznaczenia.

Najlepsze zestawy śrub tylko od sprawdzonych dostawców

Na rynku dostępna jest bogata oferta łączników, a w tym zestawów śrubowych do połączeń sprężanych HV. Dostawcą godnym polecenia jest kielecka firma Logis, która działa w branży od 2002 roku i dostarcza śruby wysokiej jakości dużej liczbie stałych odbiorców. Oprócz dobrych produktów, przedsiębiorstwo to zapewnia także kompleksową obsługę i fachowe doradztwo.

Podziel się