Artykuł sponsorowany Zbieranie złomu - co warto zbierać?

Zbieranie złomu - co warto zbierać?

Złom jest surowcem wtórnym, a jego zbieranie i ponowne wykorzystanie opłaca się już z perspektywy mieszkańca planety Ziemia. Oczywiście, udając się z workiem puszek do skupu złomu rzadko zastanawiamy się nad ekologicznym znaczeniem takiego postępowania, a na uwadze mamy raczej własny zysk. Zastanówmy się, co konkretnie warto zbierać, żeby na złomie zarobić.

Na co komu złom?

Złomem nazywamy metalowe przedmioty, które nie nadają się już do użytkowania oraz odpadki produkcyjne z tych materiałów. Złomowanie w metalurgii polega na przetapianiu ich w piecach metalurgicznych, przez co pozyskiwany jest materiał do produkcji nowych, pełnowartościowych wyrobów.

Oznacza to, że materiały na aluminiowe pręty i kształtowniki, taśmy mosiężne czy miedziane płaskowniki można pozyskać w procesie recyklingu. Takie działania pozwalają z jednej strony ograniczać rozrastanie się wysypisk śmieci, z drugiej zaś – zaoszczędzić cenne surowce naturalne.

Jaki złom warto zbierać?

Przedsiębiorstwa zajmujące się skupem złomu, takie jak P.W. Zielonka z punktami w Bydgoszczy i Toruniu, poszukują metali nieżelaznych i stopów o dokładnie określonej klasie oraz składzie. Od jakości poszczególnych składników złomu zależy możliwość ich wtórnego wykorzystania, a więc i cena. Rzecz jasna, większości osób zainteresowanych zarabianiem na złomie takie informacje nie mówią wiele, dlatego postaramy się przybliżyć, co dokładnie warto zbierać.

Najbardziej wartościowym surowcem wtórnym okazuje się złom miedziany. Niestety, pozyskanie większych ilości odpadów miedzianych jest dość trudne. Najwięcej miedzi znajdziemy w przewodach i kablach, toteż do skupu z pewnością warto się udać np. w sytuacji, gdy dokonujemy wymiany sieci elektrycznej lub poddajemy budynek rozbiórce. Kabli nie warto wrzucać do ogólnego kontenera na odpady – możesz otrzymać za nie sporą kwotę w skupie złomu.

Miedź znajdziemy także w konstrukcji urządzeń elektrycznych (np. w starych telewizorach kineskopowych), elementach centralnego ogrzewania i niektórych silnikach. Z blachy miedzianej wykonuje się niekiedy pokrycia dachowe, toteż po raz kolejny zachęcamy do ostrożności przy pozbywaniu się odpadów z prac rozbiórkowych.

Za złomem mosiężnym warto rozglądać się podczas generalnych porządków w piwnicy czy na strychu. Ten cenny surowiec ukrywa się często w starych klamkach i okuciach mebli, jednak przy odrobinie szczęścia możesz znaleźć nawet mosiężne odważniki. Źródłem złomu mosiężnego mogą być też zniszczone instrumenty dęte.

Zdecydowanie najłatwiej jest pozyskać złom aluminiowy. Aluminium nadające się do recyklingu znajduje się przede wszystkim w puszkach po napojach gazowanych i piwie. Z aluminium wykonuje się też karoserie samochodowe i obudowy wielu sprzętów AGD (np. piecyków gazowych), toteż takie odpadki są naprawdę cennym nabytkiem, jeśli wybierasz się do skupu złomu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas