Materiał Partnera Zbieranie surowców wtórnych - czy to się opłaca?

Zbieranie surowców wtórnych - czy to się opłaca?

W dobie ekologicznego szaleństwa i recyklingu wszelkich nazbieranych odpadków, warto zatrzymać się przy surowcach wtórnych. Wielu z nas słyszał o punktach skupu tychże surowców. Wiemy, że w każdy taki punkt na własne cenniki, a ceny za poszczególne surowce potrafią się zmieniać, ale w głowach każdego z nas rodzi się pytanie. Czy warto zatem zbierać surowce wtórne i oddawać je do specjalnego punktu skupu?

Po pierwsze, dowiedzmy się co jest skupowane

Oferty skupu wielu punktów obejmuje zazwyczaj różne rodzaje surowców. Najczęściej dostarczanymi przez klientów surowcami są metale kolorowe, takie jak aluminium, mosiądz, brąz, cynk, miedź, nikiel. Skupuje się też złom stalowy, żeliwny, a także produkty ze stali kwasoodpornej. Tworzywa sztuczne takie jak PE, PP, PET, HDPE, odpady z tworzyw termoplastycznych oraz tworzywa miękkie pozostałe w zebranych odpadach również mogą być skupowane. Innymi chętnie oddawanymi do skupu wyrobami jest makulatura oraz zużyte baterie bądź akumulatory.

Jak właściwie zdefiniować recykling surowców?

Musimy pamiętać, że skup surowców wtórnych, do którego przychodzimy oddać zebrane rzeczy, pełni tylko rolę pośrednika. Bowiem nagromadzone przez nas wyroby trafiają docelowo do firm, zajmujących się przetwarzaniem tych surowców, a więc recyklingiem.

Posegregowane w skupie trafiają do odpowiednich odbiorców, którzy wytwarzają z nich nowe, takiej samej jakości produkty. Jest to wtedy zysk dla nas wszystkich, gdyż klient dostaje swoją zapłatę, a świat nie tonie w bezużytecznych odpadkach. W ten sposób, przyczyniamy się także do zmniejszonego wykorzystywania surowców naturalnych przy produkcji wyrobów codziennego użycia. Warto nadmienić, że segregacja odpadów oraz recykling jest mocno wspierany przez organizacje rządowe, a zwłaszcza ekologiczne.

Jednak czy takie działania opłacają się?

Zbierając dużą ilość surowców wtórnych w celu oddania ich do punktów skupu, możemy liczyć na całkiem spory zarobek jak za samo zbieranie. Jak się okazuje, że największe zarobki możemy uzyskać poprzez zbieranie złomu oraz puszek wykonanych z aluminium. Nie jest to ponadto specjalnie trudne, gdyż tego typu produkty możemy znaleźć niemalże wszędzie. Metale typu miedź czy mosiądz należą do metali rzadszych, za które w odpowiednich punktach, możemy uzyskać całkiem sporą sumę. Ze względu na fakt, że punktów skupu surowców nie brakuje oraz, że wymusza to na nich zastosowanie konkurencyjnych cen, możemy stwierdzić, że bycie proekologicznym, poza ratowaniem naszej planety, może także przynieść nam niemałe zarobki. Jednym z takich punktów jest np. Ekolog Sp. z o.o., która prowadzi skup złomu.

Opracowanie:

Ekolog sp. z o.o.

Lublin , Zemborzycka 65

  • tel. 81 744 35 53

Podziel się