Artykuł sponsorowany Zastosowanie regeneracyjnych dopalaczy termicznych

Zastosowanie regeneracyjnych dopalaczy termicznych

Lotne związki organiczne lub niepożądane zapachy to skutek uboczny procesów produkcyjnych, a także działania wielu rodzajów maszyn przemysłowych. Ze względu na swoja szkodliwość przede wszystkim dla człowieka oraz środowiska niezbędna jest ich eliminacja. W tym celu przydatne stają się takie rozwiązania jag regeneracyjne dopalacze termiczne, których głównym zadaniem jest eliminacja wszelkich niepożądanych produktów ubocznych procesów przemysłowych.

Zanieczyszczenia groźne dla środowiska

Gazy oraz spaliny zawierające lotne związki organiczne, które są efektem ubocznym procesów produkcyjnych podlegają rygorom norm określonych w odpowiednich przepisach. Dotyczą one głównie emisji gazów odlotowych do atmosfery. Do najczęściej spotykanych zanieczyszczeń zaliczamy związki zawierające węgiel, tlen oraz wodór. Są one ponadto bardzo niebezpieczne dla środowiska przez co odejmowane są kroki, aby ich poziom obniżyć. Najczęściej podejmowane są kroki w celu przekształcenia szkodliwych związków chemicznych w bardziej przyjazne jak w wodę, tlenek węgla, tlen lub tlenek azotu. W tym celu wykorzystuje się dostępne technologie, a jedną z najczęściej stosowanych są dopalacze termiczne. Dzięki nim zanieczyszczone gazy są oczyszczane przez utlenianie lotnych związków organicznych w specjalnej komorze spalania w wysokich temperaturach.

Zastosowanie RTO

Regeneracyjne dopalacze termiczne (RTO) stosowane są w urządzeniach przemysłowych, których możliwe jest wykorzystanie energii opadowej z procesów przemysłowych i spalania. Ich nadrzędnym zadaniem jest jednak ograniczenie emisji lotnych związków organicznych do atmosfery. System dopalania termicznego, który jest oparty na odzysku energii cieplnej na przykład za pośrednictwem złoża ceramicznego pozwala osiągnąć sprawność urządzenia na poziomie aż 95%. To bardzo wysoki współczynnik, który świadczy o wysokiej skuteczności urządzenia. Warto podkreślić, że regeneracyjne dopalacze termiczne pracują z wysoką temperaturą utleniania na poziomie nawet 850°C i przy takiej pracy niezbędne jest zachowanie odpowiednich rozwiązań. Mowa tutaj o dwóch, trzech, a nawet pięciu komorach, które obsługują silne strumienie powierza, podobnie jak w przypadku wysokiej koncentracji lotnych związków organicznych. Najczęściej stosuje się 3-komorowe RTO wraz z odzyskiem ciepła, które działa w warunkach autotermicznych. Dzięki temu można zredukować koszty zasilania przez wykorzystanie energii spalania do podniesienia temperatury gazów lotnych. Odpowiednie warunki w komorze przyczyniają się z kolei do niemal całkowitego oczyszczenia powietrza procesowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas