Artykuł sponsorowany Zastosowanie kątowników w warsztatach i na placach budowy

Zastosowanie kątowników w warsztatach i na placach budowy

Kątownik, zwany też węgielnicą, to niezastąpione akcesorium dla każdego szanującego się majsterkowicza. Przydaje się zwłaszcza murarzom do sprawdzenia, czy ściany w narożach zbiegają się pod kątem 90 stopni. Oprócz tego korzystają z niego ślusarze i stolarze. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne modele i znajdź kątownik dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje kątowników i ich budowa

To proste narzędzie jest niezastąpione podczas wykonywania prac warsztatowych. Kątownik, bo o nim mowa służy do wyznaczania kąta prostego, równego 45 stopni, a także środka koła. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • kątownik stolarki;

  • kątownik stalowy;

  • kątownik budowlany;

  • kątownik uniwersalny;

  • kątownik nastawny.

Ostatni z nich, kątownik nastawny posiada ruchome ramiona. Dzięki nim można dokonywać pomiarów w niemal każdej pozycji. Jego drewniane lub aluminiowe ramiona połączone są nitami blokującymi z zatrzaskowym przegubem. Jedno z ramion jest ruchome, a oba można ustawić pod dowolnym kątem, a następnie zablokować, aby się nie rozjeżdżały.

W jakich pracach wykorzystuje się kątowniki?

Kątowniki należą do głównego wyposażenia każdego zakładu stolarskiego. Są nieocenione przy zachowaniu kątów prostych podczas tworzenia mebli. Korzystają z niego także dekarze i cieśle podczas budowania schodów i dachów. Przydaje się również monterom podczas osadzania okien i drzwi. Układanie glazury oraz desek podłogowych też byłoby utrudnione bez kątowników. Szeroki wybór tych akcesoriów znajdziesz między innymi w sklepie MrGwint, który jest dystrybutorem wysokiej klasy narzędzi Irwin.

Często można natknąć się na kątowniki, których jedno ramię jest drewniane, a drugie metalowe. Są bardzo trwałe, gdyż metal nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu, a przy tym estetycznie się prezentują. Niektóre modele posiadają ściętą krawędź na wierzchołku. Umożliwia ona precyzyjne sprawdzenie kąta, gdy mamy do czynienia z zaokrąglonym narożnikiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter