Artykuł sponsorowany Zastosowanie dźwigów na placach budów

Zastosowanie dźwigów na placach budów

Dźwigi (żurawie) są jednymi z najważniejszych narzędzi używanych przy większych placach budowy. Dzięki nim praca przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Można je różnorako dzielić. Służą głównie do transportu różnych ciężarów, których nie sposób byłoby samodzielnie przenieść, np. materiałów budowlanych. Czy to jedyne zastosowanie dźwigów budowlanych?

Najważniejsze rodzaje dźwigów

Zanim budowniczy zainwestują w dźwig budowlany, powinni poznać podział owych narzędzi. Klasyfikacji można dokonać m.in. ze względu na miejsce obrotu, typ wysięgnika, sposób posadowienia.

Jeśli mówimy o miejscu obrotu, żurawie dzielimy na dolnoobrotowe (obracają się przy podstawie wieży) lub górnoobrotowe (część, która się obraca, jest usadowiona na wysokości ramienia, a reszta pozostaje nieruchoma). Typ wysięgnika mówi o dźwigach wodzakowych oraz wychylnych.

Żurawie wodzakowe mają nieruchome ramię i ruchomy wsięgnik, który przesuwa się wzdłuż niego. Takie rozwiązanie umożliwia podnoszenie przedmiotów znajdujących się bardzo daleko od wieży dźwigowej. Żurawie wychylne mają natomiast stały, stacjonarny wysięgnik. W tej opcji wszystko dzieje się na odwrót – to ramię rusza się w pionie. 

Ostatni podział, dotyczących sposobu posadowienia, mówi o dźwigach przejezdnych i stacjonarnych. Drugi typ, znacznie popularniejszy, charakteryzuje się bardzo dużym zasięgiem pracy i sporym udźwigiem. Żurawie stacjonarne dają dużą precyzję. Wykorzystuje się je raczej przy większych placach budów. Ich użytkowanie wiąże się z dość wysokimi kosztami montażu, demontażu, brakiem możliwości przemieszczania. Dźwigi przejezdne (kołowe, samojezdne) mogą swobodnie poruszać się po placach budów. W porównaniu ze stacjonarnymi modelami mają mniejszy zasięg prac i wyższe koszty eksploatacji.

Usługi dźwigowe wiążą się z każdym z wymienionych typów żurawi. Dotyczą one m.in. profesjonalnego wynajmu dźwigów. Firmą, która zajmuje się takimi sprawami, jest przedsiębiorstwo Majewski Dźwigi Goleniów.

Zastosowanie żurawi budowlanych

Dźwigi budowlane służą do transportu różnych elementów – materiałów budowlanych (np. cegieł, dachówek, pustaków, kostek brukowych), ludzi (przy użyciu kosza transportowego). Pojawiają się raczej tylko na placach budów. Owe narzędzia pomagają m.in. przy:

  • mocowaniu stropów prefabrykowanych,

  • przenoszeniu materiałów budowlanych na paletach

  • miejscowym tynkowaniu,

  • wstawaniu okien w kamienicach, biurowcach i blokach mieszkalnych,

  • dokonywaniu napraw,

  • nanoszeniu poprawek przy zewnętrznych częściach budowy, stawianiu szkieletu budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas