Artykuł sponsorowany Zasady bezpiecznej wycinki drzew

Zasady bezpiecznej wycinki drzew

Las to miejsce, w którym nieustannie prowadzone są prace związane z jego pielęgnacją. Wycinka drzew jest jednym z takich procesów. Wiąże się z nią wiele niebezpieczeństw. W poniższym artykule przedstawiamy główne zasady, jakimi należy się kierować podczas wycinki drzew w lesie. Znając i stosując się do nich można zmniejszyć do minimum ryzyko wypadku.

Plan działania

W procesie ścinania drzewa kluczowe znaczenie ma przygotowanie i określenie planu działania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy na danym obszarze objętym wycinką nie ma budynków, dróg oraz sieci trakcyjnych. Bezwzględnie należy także rozmieścić znaki ostrzegawcze, które poinformują osoby mogące znaleźć się przypadkiem w pobliżu o zagrożeniu.

Kierunek obalania

Bardzo ważnym etapem jest z pewnością wybór kierunku obalania. Określając go należy wziąć pod uwagę budowę pnia, rozpiętość gałęzi, sąsiedztwo innych drzew, naturalne nachylenie terenu, a nawet kierunek wiatru. Znając kierunek obalania należy oczyścić tzw. ścieżkę oddalania. Jest to coś w rodzaju drogi ewakuacyjnej, którą trzeba się oddalić w momencie, kiedy ścięte drzewo zacznie spadać.

Przygotowanie do wycinki

Znając kierunek obalania oraz ścieżkę oddalania można przygotować się do wycinki. Aby sam proces ścinania przebiegł bez problemów konieczne jest oczyszczenie pnia z gałęzi, które mogą utrudnić pracę pilarki. Pień należy oczyścić do wysokości ramion. Bardzo istotnym elementem jest także wybór techniki cięcia. Podczas wycinki pilarz może się wspomóc specjalnymi klinami oraz dźwignią-obracakiem. Użycie tych akcesoriów pozwala uniknąć zakleszczenia prowadnicy pilarki.

Dosyć istotne znaczenie ma także sprawdzenie pnia drzewa pod kątem ewentualnych chorób. Osłabione włókna drewna mogą sprawić, że drzewo podczas wycinki zacznie zachowywać się nieprzewidywalnie. W przypadku stwierdzenia chorób pnia należy ściąć drzewo wykorzystując jego naturalny kierunek opadania (kierunek, w którym drzewo jest pochylone).

Pilarze mają do dyspozycji szereg narzędzi, które wybierają w zależności od rodzaju ścinanego drzewa. W przypadku młodych sztuk oprócz pilarki i tyczki nie trzeba używać dodatkowych pomocy. „Grubsze drzewa wymagają użycia klinów, a także dźwigni-obracaka. W skrajnych sytuacjach pilarz może wspomóc się liną i wyciągarką. Jest to najbardziej bezpieczna i wydajna metoda.” – podkreśla Piotr Gollenia, właściciel Zakładu Usług Leśnych.

Z całą pewnością wycinka drzew to proces wymagający ogromnych umiejętności, wiedzy, skupienia, ale i wyczucia. Doświadczenie jest w tym przypadku na wagę złota. Dlatego planując wycinkę warto skorzystać z usług firmy, która posiada profesjonalny sprzęt i doświadczenie w tym zakresie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas