Artykuł sponsorowany Wykrawanie i tłoczenie z blach. Przebieg procesów

Wykrawanie i tłoczenie z blach. Przebieg procesów

Wykrawanie i tłoczenie blach to metody obróbki realizowanych głównie na zimno, których celem jest uzyskanie pożądanego kształtu tworzywa. Tłoczenie obejmuje cięcie, kształtowanie i łączenie na maszynach zwanych tłocznikami, a wykrawanie wykonuje się na prasach wyposażonych w wykrojniki. Obydwa procesy są powszechni stosowane w nowoczesnym przemyśle. Na czym zatem polegają?

Czym są procesy wykrawania i tłoczenia z blach?

Proces wykrawania blach polega na wycinaniu z blach określonych kształtów. Do tego celu stosuje się wykrojnik zamontowany do prasy. Tłoczenie to proces technologiczny polegający na rozdzielaniu, kształtowaniu i łączeniu blachy na prasach mechanicznych lub hydraulicznych z użyciem tłoczników. Na skutek wytłaczania płaski półwyrób przekształcany zostaje w trójwymiarową wytłoczkę. Tłocznik składają się z głowicy ze stemplem, którą mocuje się na suwaku prasy oraz podstawy z matrycą zamontowaną na stole. Tłoczniki dzielą się na wykrojniki, zawijaki, zaginarki, wyginaki, wytłaczaki i ciągowniki. Formowany materiał układa się na powierzchni matrycy, a następnie dociska za pomocą stempla. Siła nacisku decyduje o precyzji powstających wyrobów.

Odkształcenia plastyczne zachodzące podczas procesu tłoczenia nie mogą osiągać dowolnych wartości – ograniczenie stanowią bowiem właściwości materiału. Pod pojęciem tłoczności blachy kryje się zdolność materiału do plastycznego kształtowania. Za wady wytłoczki uznawane są wszystkie odstępstwa wytrzymałościowe i geometryczne, które powodują, że produkt nie może zostać wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, a także ryzy i zatarcia oraz pęknięcia i bruzdy.

Firmą świadczącą usługi tłoczenie i wykrawania blach jest odlewnia metali nieżelaznych Brass Polska, która dysponuje tłocznią wyposażoną w 15 pras mimośrodowych manualnych i automatycznych o sile nacisku do 80 t. Odlewania aluminium oferuje wykrawania i tłoczenie z blach o grubości do 5 mm.

Zastosowanie procesów tłoczenia i wykrawania

Nowoczesne techniki obróbki metali pozwalają zarówno na prowadzenie produkcji seryjnej, jak i wytwarzanie jednostkowych wyrobów. Tłoczenie jest procesem, który wykorzystuje się do wyrabiania części maszyn i urządzeń. Pojedyncze elementy konstrukcyjne i rozmaite detale z blach są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży automotive, przemyśle lotniczym, spożywczym oraz chemicznym. Bez wytłaczania i wykrawania nie powstałoby wiele urządzeń codziennego użytku, takich jak sprzęt AGD i RTV.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas