Artykuł sponsorowany Wykorzystanie rur konstrukcyjnych

Wykorzystanie rur konstrukcyjnych

Rury konstrukcyjne zamknięte o okrągłym profilu są częścią konstrukcji stosowanych w budownictwie oraz przemyśle. W zależności od średnicy produkowane są rury z obróbką na gorąco, jak i na zimno. Rury konstrukcyjne walcowane na zimno są stosowane jako elementy konstrukcji nośnej ścian, fasad i dachów.  Wykonywane są ze stali, która spełnia rygorystyczne normy konstrukcyjne. Klasyfikacji podlegają klasy wytrzymałości jakościowej.

Produkcja i obróbka rur konstrukcyjnych

Ze względu na metodę wytwarzania rury konstrukcyjne można podzielić na dwie grupy: rury ze szwem i bez szwów. Technologia, w jakiej zostały one wykonane, przekłada się na ich trwałość i właściwości. Te z kolei decydują o tym, gdzie można je wykorzystywać. Rury ze szwem produkowane są w procesie zwijania arkuszy stalowych i ich zgrzewania. Zaletą tego typu rur jest to, że mogą mieć dużą średnicę. W przypadku rur ze szwem sporym wyzwaniem było uzyskanie jak najwyższej jakości połączenia. Rozwój technologii pozwolił na systematyczną poprawę ich jakości oraz znajdowanie dla nich coraz to nowych zastosowań. I tak mogą być one wykorzystywane do budowy sieci przemysłowych.

Rury bez szwu są wykonywane z wylewki, która może być okrągła, kwadratowa lub wieloboczna. Wylewki są ogrzewane, a następnie walcowane dzięki czemu powstaje grubościenna tuleja. Na trwałość i wytrzymałość rury wpływa rodzaj zastosowanego materiału i technologia produkcji. Rury bez szwu charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dlatego są one najczęściej wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne lub przy budowie instalacji.

Zalety stosowania rur konstrukcyjnych

Dużą zaletą stosowania rur stalowych jest w budownictwie jest możliwość uzyskania dużych rozpiętości konstrukcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu niedużego ciężaru wykorzystanych elementów. Rury stalowe wykorzystane do budowy instalacji wodociągowych lub kanalizacyjnych pozwala na prowadzenie rurociągów w trudno dostępnych miejscach. Powodem jest zwiększona spawalność stali, która umożliwia dostosowanie konstrukcji do wymogów terenu. Dodatkowo krawędzie rur konstrukcyjnych mogą być zakończone równo, frezowane lub zatępione, co znacznie ułatwia wspomniane spawanie. Można więc powiedzieć, że są to jedne z najlepszych materiałów, dzięki którym możliwe jest przygotowanie praktycznie każdej konstrukcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas