Materiał Partnera Wycinarka - plazmowa czy laserowa?

Wycinarka - plazmowa czy laserowa?

Niezależnie od typu działalności wytwórczej, przedsiębiorcy stają przed wyborem technologii, która usprawni procesy produkcji lub obniży koszty czy zwiększy wydajność. Te zalety posiadają niewątpliwie wycinarki plazmowe i laserowe. Co je łączy, co dzieli i do cięcia jakich materiałów się nadają?

Technologia laserowa

Laser służy do termicznego cięcia materiału. Oznacza to, że wiązka lasera trafia w jeden punkt materiału, nagrzewa go i w ten sposób "rozdziela" od reszty. Jest to najnowocześniejsza z technologii dostępnych na rynku. Można się spotkać z jej odmianami: "Fiber", ze źródłem CO2 lub dyskowym. Każda z nich daje inną możliwość prowadzenia wiązki lasera, różni je energochłonność i precyzja cięcia.

Laser nadaje się do cięcia drewna, tworzyw sztucznych i różnych stopów metali. Dzięki najnowszym odsłonom tej technologii, możemy laserem wycinać skomplikowane kształty czy otwory o bardzo małych średnicach. Krawędzie po cięciu laserem nie są, niestety, idealnie równe i trzeba je wykończyć. Wydłuża to proces produkcji i oznacza dodatkowe koszty.

Przedsiębiorstwa, które stosują technologię laserową są naprawdę różne - od przemysłu rolniczego, po zbrojeniowy. Nic dziwnego - można nim ciąć bardzo wiele typów materiałów.

Technologia plazmowa

Plazma nazywana jest czwartym stanem skupienia. To materia przypominająca gaz, jednak jej cząsteczki są bardziej najonizowane. Przewodzi prąd elektryczny, a gdy jego natężenie jest wysokie, emituje energię cieplną. To właśnie wytwarzana temperatura tnie materiały.

Wycinarka plazmowa składa się ze źródła zasilania, palnik plazmowy, przewód i części eksploatacyjne. Cięcie technologią plazmową jest zdecydowanie szybsze, niż laserem. Jest to technologia tańsza, niż laser - zarówno jeśli chodzi o koszt urządzeń, jak i eksploatacji. Jednak z drugiej strony części przy laserze rzadko się zużywają, więc odchodzi koszt ich wymiany.

Cięcie plazmą nie powoduje dużych strat materiałów, nawet przy dłuższych seriach. Plazmą trudno jest wyciąć kąty wewnętrzne, łuki czy pętle. Krawędzie są też mniej równe, niż po cięciu laserem. Technologia ta najlepiej sprawdzi się przy produkcji stalowych konstrukcji spawanych, bowiem tnie ona głównie materiały przewodzące prąd. Są to stal nierdzewna, czarna czy aluminium.

Którą technologię wybrać?

Z dwóch powyższych z pewnością technologia laserowa jest bardziej uniwersalna ze względu na możliwość cięcia wielu rodzajów stali i stopów metali niezależnych, a także innych materiałów. Można też nią wycinać mniejsze otwory. Plazma jest przeznaczona do konkretnych metali, jednak producenci twierdzą, że lepiej radzi sobie z grubszymi stopami, niż laser.

Niezależnie od naszego wyboru, oba urządzenia można kupić w przedsiębiorstwie Maszyny-Polskie. Skontaktujmy się z nimi, aby specjaliści pomogli nam ocenić, która forma wycinarki będzie bardziej odpowiednia pod nasze konkretne potrzeby.

Opracowanie:

Maszyny-Polskie.Pl Sp. z o.o.

Toruń , Mazowiecka 52-68

Podziel się