Artykuł sponsorowany Wiktor Woźniak P.W.: Na czym polega frezowanie metalu?

Wiktor Woźniak P.W.: Na czym polega frezowanie metalu?

Obróbka skrawaniem jest obecnie najczęstszym, sposobem na opracowywanie elementów metalowych, na przykład części maszyn. Jedną z zaliczanych do niej technik stanowi frezowanie, umożliwiające odpowiednie uformowanie danego komponentu poprzez oderwanie jego powłoki. Cechuje ją przede wszystkim wysoka precyzja.

Definicja frezowania

To proces zaliczany do obróbki skrawaniem, w którego trakcie oddziela się warstwę materiału przy pomocy odpowiednio dobranych frezów. To narzędzia wyposażone w liczne ostrza, nazywane również zębami. Dzięki temu komponent może zagłębić się w opracowywaną metalową część i ściągać z niej wióry o różnej grubości. W tej technice narzędzie wykonuje ruch obrotowy, materiał zaś, a niekiedy również frezarka, posuwowy. Dzięki temu można mu nadać pożądany kształt oraz powierzchnię o określonej jakości. Taka obróbka najczęściej odbywa się w stacjonarnych warsztatach, co oferuje na przykład Wiktor Woźniak P.W.

Rodzaje obróbki frezowaniem

W ramach techniki obwodowej wyróżnia się jej dwa podstawowe typy: frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne. W pierwszym przypadku krawędź tnąca porusza się w kierunku przeciwnym do posuwu samego materiału. Narzędzie jest stopniowo coraz mocniej dociskane do obrabianej powierzchni. Oddziałujące siły mają charakter ciągły i są mniejsze niż przy drugim sposobie. Frezowanie współbieżne to natomiast obróbka, podczas której zarówno narzędzie skrawające, jak i opracowywany element poruszają się w tę samą stronę. Ma ono wiele zalet, takich jak zdecydowanie mniejsza grubość wiórów oraz ich łatwiejsze usuwanie w trakcie procesu.

Istota frezowania

Jak zostało już wcześniej wspomniane, dzięki takiej technice obróbki, istnieje możliwość nadania w precyzyjny sposób określonej formy danemu komponentowi wykonanemu z metalu. Frezowanie CNC może mieć charakter ozdobny, aby nadać przedmiotom indywidualny charakter. Niemniej jednak o wiele częściej wykorzystuje się praktyczny aspekt, czyli renowacja i regeneracja części maszyn przemysłowych bądź budowlanych. Frezowaniu poddaje się zarówno powierzchnie płaskie, radialne, jak i gwinty, rowki, koła zębate. W tej kwestii mobilność usługi ma ogromne znaczenie ze względu na ograniczenie kosztów związanych z demontażem i transportowaniem maszyn do warsztatu stacjonarnego.

Obróbka metali z pasją i precyzją - Wiktor Woźniak P.W.

Wiktor Woźniak P.W. gwarantuje precyzyjną obróbkę metalu dzięki w pełni wyposażonemu parkowi maszynowemu. W ofercie znajdują się takie usługi, jak frezowanie CNC i konwencjonalne, regeneracja narzędzi skrawających, w tym monolitowych oraz wykonanych z węglika spiekanego HM, toczenie CNC, szlifowanie metali, w tym na okrągło lub na płasko i drążenie wgłębne. Firma posiada również własny piec do obróbki cieplnej i nawęglania, mikroskopy pomiarowe, wysokościomierze oraz dwie maszyny pomiarowe Tesa Micro-Hite.

Opracowanie:

Wiktor Woźniak P.W.

Chełstówek 5b

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas