Artykuł sponsorowany Urządzenia pomiarowe do kontroli wilgotności i temperatury powietrza

Urządzenia pomiarowe do kontroli wilgotności i temperatury powietrza

Wilgotność powietrza to istotny parametr, od którego zależy nie tylko stan techniczny budynków i zgromadzonych w nich materiałów, ale też zdrowie i samopoczucie osób w nich przebywających. Zawartość pary wodnej jest silnie uzależniona od temperatury powietrza – im w budynku jest cieplej, tym więcej pary może się w nim znajdować.

Sposoby oceny wilgotności powietrza

Do najbardziej popularnych wielkości opisujących poziom wilgotności powietrza należą:

  • Wilgotność bezwzględna: objętość pary wodnej w 1 cm sześciennym powietrza.
  • Wilgotność właściwa: objętość pary wodnej w 1 kg powietrza.
  • Temperatura punktu rosy: moment skroplenia pary wodnej zawartej w powietrzu.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest bardzo ważne, dlatego tak ważne są regularne kontrole zawilgocenia wnętrz przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Niektóre miejsca wymagają szczególnej uwagi m.in. archiwa, magazyny leków i serwerownie – wystarczy chwila nieuwagi, aby dokumenty zostały pokryte grzybem i pleśnią, a leki straciły przydatność do spożycia.

Jak mierzyć wilgotność powietrza?

Podstawowym narzędziem do pomiaru wilgotności powietrza jest wilgotnościomierz występujący pod postacią higrometrów lub psychometrów. Higrometry wykorzystują zmianę właściwości ciał wskutek absorbowania wody z powietrza, zaś psychometry korzystają ze zjawiska ochłodzenia ciałą, z którego paruje woda.

Wilgotność – urządzenia pomiarowe

Mierniki wilgotności i temperatury, takie jak Miernik 8706 dostępny w ofercie Phu Big Krzysztof Pieprzak, sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach o charakterze produkcyjnym i przemysłowym. Oprócz pomiarów wilgotności względnej i temperatury powietrza / wody, precyzyjnie wyliczają temperaturę punktu rosy i mokrego termometru. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, takiej jak zatrzymywanie wartości bieżących na wyświetlaczu czy możliwość odczytu wskazań maksymalnych i minimalnych wartości zmierzonych.

Dobrym wyborem dla osób poszukujących sposobu wykrywania zawilgoceń w gospodarce lokalowej jest termohigrometr. Nowoczesne urządzenia pozwalają w krótkim czasie przebadać temperaturę powierzchni ścian i wykryć wszelkie mostki cieplne. Wbudowany pirometr pozwala natomiast wykryć miejsca, które stanowią potencjalne źródło wkroplenia się wody. Nowsze modele wilgotnościomierzy mają rozbudowany wyświetlacz, który umożliwia jednoczesny odczyt pomiarów temperatury, wilgotności względnej, a także punktu rosy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas