Materiał Partnera Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych stosowane w budynkach

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych stosowane w budynkach

Placówki oraz przestrzeń o charakterze publicznym muszą być dostępne dla każdego bez względu na jego sprawność ruchową. Z tego też powodu powszechnie stosowane są w budownictwie rozwiązania, które mają na celu ułatwić lub umożliwić osobom niepełnosprawnym dostęp do poszczególnych miejsc w danym budynku. Jakiego rodzaju urządzenia czy udogodnienia znajdują tu zastosowanie?

Podjazdy dla wózków inwalidzkich

Miejsca, w których konieczne jest zastosowanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych to przede wszystkim różnego rodzaju placówki publiczne. Wymienić możemy tu szpitale i przychodnie, urzędy, a także szkoły czy uczelnie. Również w budownictwie mieszkaniowym powszechne jest obecnie stosowanie rozwiązań, które ułatwiają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej dostęp do budynku i pomieszczeń w jego wnętrzu.

Podstawowym elementem są tu podjazdy przy wejściach. Mają one umożliwić osobie niepełnosprawnej dostęp do budynku bez dużego wysiłku czy konieczności wnoszenia wózka. Minimalna szerokość pochylni to 120 centymetrów, a maksymalna długość to 900 centymetrów – jeśli musi być dłuższa, należy podzielić ja na odcinki. Poręcze podjazdu, przedłużone o 30 centymetrów na końcach pochylni, powinny zostać umieszczone na wysokości 75 i 90 centymetrów. Ważne jest, aby była wykonana z materiałów antypoślizgowych.

Platformy ukośne i pionowe

Wewnątrz budynków wykorzystywane są natomiast platformy dla niepełnosprawnych. Spotkać możemy ich dwa rodzaje; platformy przyschodowe oraz platformy pionowe. Firmy z branży, zajmujące się produkcją urządzeń dźwigowych, takie jak Elwind oferują indywidualne rozwiązania nawet dla nietypowych wymagań użytkowych czy architektonicznych. Nowoczesne technologie pozwalają bez trudu zmodernizować zabytkowy budynek i wyposażyć go w udogodnienia dla wózków inwalidzkich.

Platformy ukośne – przyschodowe – to proste urządzenia, które pozwalają osobom na wózkach inwalidzkich pokonać różnicę poziomów. Platformy te mocowane są bezpośrednio do ściany lub specjalnych słupków umieszczanych na kolejnych stopniach. W zależności od budowy klatki schodowej stosowane są platformy ukośne o prostym torze jazdy lub o torze jazdy z zakrętem.

Platformy pionowe znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale wykorzystywane są również w domach prywatnych. To rozwiązanie uniwersalne i z tego też powodu najczęściej stosowane wśród możliwych udogodnień. Ich niepodważalnym atutem jest niższa cena w stosunku do tradycyjnych dźwigów osobowych.

Platformy pionowe mogą być instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Nie jest przy tym konieczna budowa szybu, ponieważ ten dostarczany jest razem z platformą. Nie potrzeba też dodatkowych pomieszczeń na maszynownię, wszystkie urządzenia, system sterowania oraz napęd, które składają się na budowę platformy, są wbudowane w jej szyb.

Podziel się