Artykuł sponsorowany Tłokowe vs. teleskopowe - porównanie typów siłowników hydraulicznych

Tłokowe vs. teleskopowe - porównanie typów siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne są kluczowym elementem wielu maszyn i urządzeń, takich jak podnośniki, koparki czy prasy. W zależności od zastosowania, konstruktorzy wybierają różne rodzaje siłowników, a dwa z najpopularniejszych to siłowniki tłokowe oraz teleskopowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym typom siłowników hydraulicznych, porównując ich budowę, zastosowanie oraz zalety i wady.

Budowa siłowników tłokowych

Siłowniki tłokowe są najbardziej powszechnym rodzajem siłowników hydraulicznych. Składają się z cylindra, tłoka oraz trzpienia tłoka. Wewnątrz cylindra znajduje się komora wypełniona olejem hydraulicznym, który pod wpływem ciśnienia powoduje przemieszczenie tłoka wzdłuż cylindra. Trzpień tłoka wystaje na zewnątrz cylindra i jest połączony z elementami maszyny lub urządzenia, które mają być poruszane. Siłowniki tłokowe mogą być jednostronnego lub dwustronnego działania – w przypadku tych drugich, tłok może być poruszany w obie strony dzięki wprowadzeniu oleju pod ciśnieniem do odpowiednich komór cylindra. Siłowniki tłokowe charakteryzują się dużą precyzją ruchu oraz wysokim ciśnieniem roboczym.

Budowa siłowników teleskopowych

Siłowniki teleskopowe, zwane również siłownikami wielostopniowymi, różnią się od tłokowych przede wszystkim budową. Składają się z kilku cylindrów o różnych średnicach, które są osadzone jeden w drugim. Gdy olej hydrauliczny jest wprowadzany do komory cylindra, kolejne sekcje wysuwają się na zewnątrz, tworząc długie ramię o dużej sile roboczej. Dzięki temu siłowniki teleskopowe mają znacznie większy skok niż siłowniki tłokowe o tej samej długości zamkniętej. Siłowniki teleskopowe są często stosowane w maszynach budowlanych, takich jak podnośniki czy koparki, gdzie wymagana jest duża siła robocza oraz długie ramię.

Zastosowanie siłowników tłokowych i teleskopowych

Siłowniki tłokowe są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, maszyny rolnicze czy przemysł stoczniowy. Ze względu na swoją precyzję i wysokie ciśnienie robocze, są idealne do zastosowań wymagających dużej siły oraz kontroli nad ruchem. Siłowniki teleskopowe z kolei, są preferowane w sytuacjach, gdy potrzebna jest duża siła robocza oraz długie ramię, ale niekoniecznie wysoka precyzja ruchu. Dlatego często można je spotkać w maszynach budowlanych czy transportowych. Oba modele, a także inne siłowniki takie, jak modele podporowe i nurnikowe cylindrów oferuje Zakład hydrauliki siłowej Hydrobog.

Zalety i wady obu typów siłowników

Siłowniki tłokowe mają wiele zalet, takich jak wysoka precyzja ruchu, duże ciśnienie robocze oraz łatwość konserwacji. Są także stosunkowo proste w budowie, co przekłada się na niższe koszty produkcji i napraw. Wadą siłowników tłokowych jest natomiast ich ograniczony skok, który może być niewystarczający dla niektórych zastosowań.

Siłowniki teleskopowe cechują się dużym skokiem oraz wysoką siłą roboczą, co sprawia, że są idealne do zastosowań wymagających długiego ramienia. Ich budowa jest jednak bardziej skomplikowana niż siłowników tłokowych, co może wpływać na trudność serwisowania oraz wyższe koszty produkcji. Ponadto, ze względu na swoją konstrukcję, siłowniki teleskopowe mogą być mniej precyzyjne niż tłokowe.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter