Artykuł sponsorowany Techniki przetwarzania tworzyw sztucznych

Techniki przetwarzania tworzyw sztucznych

Aby uzyskać pożądany kształt jakiegoś narzędzia wykonanego z tworzywa sztucznego, niezbędne jest jego przetworzenie. Do skutecznego przeprowadzenia tego procesu, konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno materiału, z jakiego zrobiono przedmiot, jak także efektu, który chcemy osiągnąć. W zależności od tych dwóch czynników należy dostosować różne techniki przetwarzania. Jakie? Poznaj te najważniejsze!

Rodzaje wyrobów

Przetwarzanie tworzyw sztucznych jest procesem niezbędnym do uzyskania konkretnego kształtu określonego przedmiotu. Obejmuje najczęściej narzędzia, różnego rodzaju urządzenia, a także części do maszyn, które mogą być wykorzystywane w takich branżach, jak: motoryzacja, elektrotechnika czy budownictwo. W procesie można uzyskać również części prototypowe oraz próbki. Aby cieszyć się z efektów dobrze przeprowadzonego procesu przetwarzania, najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Przedstawiciel firmy Hubeny tak opisuje działalność przedsiębiorstwa: podstawą naszego działania jest sprostanie potrzebom klientów. Dzięki temu możemy dostosować odpowiednie materiały, a także polecić właściwe usługi i technologie. Najważniejsze dla nas są: profesjonalizm oraz wysoka jakość wykonywanych usług.

Formowanie

Podstawową techniką przetwarzania tworzyw sztucznych jest formowanie, czyli metoda niskociśnieniowa. To proces obejmujący ogrzewanie konkretnego materiału, który – dzięki uzyskaniu określonej temperatury – topnieje i może zostać uformowany do określonego kształtu. Gotowy przedmiot po ostudzeniu jest wyjmowany z formy i może być gotowy do użytku. Wyróżnia się formowanie rotacyjne (ogrzewanie zmielonych proszków), z rozdmuchiwaniem (modelowanie pustych rur) i tłoczne (podgrzewanie materiału i zastosowanie ciśnienia do późniejszej kompresji).

Pozostałe techniki

Wśród technik przetwarzania tworzyw sztucznych warto wspomnieć również o wtryskiwaniu, czyli technologii wysokociśnieniowej. To proces, którego celem jest tworzenie przedmiotów o określonym kształcie poprzez zastosowanie płynnego tworzywa. Tworzywo ogrzewa się do momentu jego upłynnienia, aby następnie można było wtryskać je do formy. Zaletą tego procesu jest skuteczność, a także szybkość i powtarzalność produkcji, dzięki czemu w niedługim czasie można osiągnąć określony kształt przedmiotów wykonanych m.in. z poliestru czy nylonów. Innym równie opłacalnym przykładem przetwarzania jest kształtowanie na gorąco, które polega na tworzeniu określonych przedmiotów dzięki wykorzystaniu ciepła i topnienia. Na uwagę zasługuje również wyciskanie, niezbędne w procesie wytwarzania takich produktów, jak: blachy czy druty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas