Artykuł sponsorowany Tartak Iskra: Gdzie znajduje zastosowanie świeża kora sosnowa?

Tartak Iskra: Gdzie znajduje zastosowanie świeża kora sosnowa?

Chociaż kora sosnowa oferowana przez tartak Iskra stanowi odpad, tak naprawdę jest bardzo praktycznym materiałem organicznym o wielu zaletach. Powszechnie stosuje się ją w ogrodach podczas ściółkowania roślin, a także do estetycznego wykańczania skalniaków czy rabat kwiatowych. W jaki sposób pozyskuje się świeżą korę sosnową i jakie ma właściwości? Do czego najczęściej jest wykorzystywana? Wyjaśniamy.

Kora sosnowa – charakterystyka

Zgodnie z definicją kora to tkanka zewnętrzna okrywająca pień starszych roślin, która pełni funkcje ochronne. Ma grubą, twardą i charakterystycznie popękaną strukturę. Składa się głównie z korka, dzięki czemu nie nasiąka wodą oraz chroni rośliny przed mrozem, słońcem, wiatrem i chorobami. Można też powiedzieć, że kora jest odpadem uzyskiwanym podczas obróbki drzew. Tymczasem, jak sama nazwa wskazuje, kora sosnowa oferowana przez tartak Iskra w Drołtowicach, jest to materiał pozyskiwany z sosen. Po okorowaniu drzew uzyskiwane są duże elementy kory, które później zazwyczaj poddawane są rozdrobnieniu, aby zwiększyć możliwości ich wykorzystania.

Zastosowanie świeżej kory sosnowej

Świeża kora sosnowa nie tylko odznacza się walorami ozdobnymi, ale też jest bogata w związki mineralne, takie jak np. fosfor, magnez, potas czy celuloza. Ze względu na to jej najpopularniejszym zastosowaniem jest ściółkowanie różnego rodzaju roślin w ogrodach. Ściółkowanie to powszechny i niezwykle ważny zabieg w ogrodnictwie, który polega na przykrywaniu gleby odpowiednim materiałem organicznym lub nieorganicznym. Wykorzystywana w tym celu świeża kora sosnowa z tartaku Iskra przede wszystkim bardzo dobrze izoluje ziemię przed utratą wilgoci, a przy tym jest przepuszczalna. Oprócz tego zimą zmniejsza ryzyko przemarznięcia gleby, dzięki czemu chroni system korzeniowy roślin, z kolei latem ogranicza nagrzewanie. Częściowo redukuje również pojawianie się chwastów. Równie istotną kwestią jest fakt, że podczas rozkładu powoli uwalnia związki mineralne. Trzeba jednak pamiętać, że ma lekko kwaśny odczyn pH, a więc nie będzie odpowiednia dla wszystkich roślin.

Oferowana przez tartak Iskra świeża kora sosnowa ma jasnobrązowy, niekiedy nawet złocisty odcień oraz mocno pachnie żywicą. To sprawia, że w przeciwieństwie do przetworzonej kory kompostowanej odznacza się większymi walorami estetycznymi. Dlatego świeża kora chętnie wykorzystywana jest do wykładania ścieżek, alejek ogrodowych czy placyków. Doskonale sprawdza się również jako dekoracyjne wykończenie podłoża w skalniakach oraz rabatach kwiatowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas