Artykuł sponsorowany Tarcica, czyli główny surowiec przemysłu drzewnego. Jak powstaje i do czego się ją wykorzystuje?

Tarcica, czyli główny surowiec przemysłu drzewnego. Jak powstaje i do czego się ją wykorzystuje?

Produktem wytwarzanym w każdym tartaku jest przede wszystkim tarcica – materiał budowlany, konstrukcyjny i meblarski, który powstaje w wyniku przetarcia drewna na kształt desek. W zależności od gatunku drzewa, charakteryzuje się różnymi właściwościami i ma bardzo różne interesujące zastosowania. Co warto wiedzieć o tarcicy i procesie jej wytwarzania?

Powstawanie tarcicy i różne jej rodzaje

Tarcica, czyli podstawowy wyrób tartaczny, to – najprościej mówiąc – deski powstające z przemysłowych gatunków drewna: sosnowego, brzozowego czy świerkowego. Proces jej powstawania polega głównie na przetarciu okrągłego drewna za pomocą piły, w taki sposób, by powstały podłużne części. Następnie, drewno poddawane jest suszeniu. Dzięki ograniczeniu wilgoci, tarcica staje się bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Odpowiednio wysuszona tarcica staje się cennym, stabilnym materiałem konstrukcyjnym, który wykorzystuje się w budownictwie, stolarstwie czy między innymi także przy budowie łodzi i statków. W zajmującym się od wielu lat usługami tartacznymi Składzie Tarcicy w Bielanach znajdziemy dwa podstawowe rodzaje tarcicy: tarcicę obrzynaną i nieobrzynaną. Ta pierwsza poddana jest obróbce z czterech stron i powstaje w wyniku dwukrotnego przecierania, zaś tarcica nieobrzynana posiada dwie strony zachowane w naturalnym, zaokrąglonym kształcie – otrzymywana jest przez jednokrotne przetarcie na piłach. W zależności od szerokości rozstawu pił, tarcica spotykana jest w różnych wymiarach, względem których rozróżnia się deski, bale, krawędziaki, łaty, listwy i belki.

Dlaczego tarcica jest wartościowym materiałem?

Tarcica jest materiałem pochodzącym ze źródła odnawialnego, jednak do jej produkcji podchodzić należy w odpowiedzialny i zrównoważony sposób. Wykorzystanie drewna w budownictwie, o ile nie redukuje zbyt znacznej ilości naturalnego drzewostanu, jest uważane za przyjazne dla środowiska. Wyroby drewniane są materiałem naturalnym i biodegradowalnym, a ponadto, w czasie wzrostu pobierają z atmosfery dwutlenek węgla i magazynują go w sobie po ścięciu i poddaniu obróbce. Z punktu widzenia materiałoznawstwa, wyroby tartaczne są wartościowe ze względu na swoje możliwości izolacyjne oraz odporność ze względu na zmienną temperaturę. Tarcica jest trwałym materiałem konstrukcyjnym, dlatego powszechnie wykorzystywana jest przy budowie dachów, a nawet całych domów szkieletowych – drewno budowlane stanowi jeden z głównych produktów w ofercie tartaków. Warto zdecydować się na dom wykonany z tego naturalnego materiału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas