Artykuł sponsorowany Sprężarki tłokowe - zastosowanie i budowa

Sprężarki tłokowe - zastosowanie i budowa

Sprężarki tłokowe są jednocześnie najstarszym, najbardziej sprawdzonym i zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Ogromna popularność tych urządzeń w dużej mierze wynika z uniwersalności zastosowania, niezawodności oraz łatwości obsługi. Sprężarki tłokowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie idealne połączenie stosunku ceny do jakości. Gdzie najczęściej można spotkać kompresory tłokowe i jak są zbudowane?

Sprężarki tłokowe - zastosowanie

Zacząć trzeba od tego, iż sprężarki tłokowe cieszą się ogromną renomą w wielu dziedzinach gospodarki i przemysłu. Aczkolwiek zdecydowanie najczęściej spotkać można je w warsztatach samochodowych i innych zakładach bezpośrednio lub pośrednio związanych z branżą motoryzacyjną. Używa się ich m.in. do sprężenia powietrza, które niezbędne jest podczas rozruchu wysokoprężnych jednostek napędowych, czyli prościej rzecz ujmując, siników Diesla. Sprężarki tłokowe produkowane stanowią również swoistego rodzaju zasilanie dla systemu hamulców Na szeroką skalę sprężarki tłokowe wykorzystywane są również do zasilania narzędzi pneumatycznych, które stosuje się zarówno w budownictwie, jak i górnictwie.

Za pomocą tych urządzeń napełnia się również butle z gazem technicznym. Na wyjątkową uwagę zasługują także niskie koszty eksploatacyjne. Są to maszyny intuicyjne w obsłudze i bardzo wydajne. Niemniej jednak serwis dokonany musi zostać wykonany przez specjalistów, którzy mają stały dostęp do nowoczesnego wyposażenia i części zamiennych najwyższej jakości. W tym przypadku warto postawić na firmy takie jak GCS Compressor Products In. To dzięki rzetelności i umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny, firma zyskała renomę jednej z najlepszych w skali całego kraju. Jak zatem w dużym skrócie wygląda budowa kompresora tłokowego?

Sprężarki tłokowe - budowa

Jeżeli mowa o samej budowie sprężarki tłokowej to w jej skład wchodzi kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim należy wyróżnić:

  • korpus cylindra,
  • głowicę z zaworami,
  • układ korbowy

W skład tego ostatniego wchodzą m.in. tłok, korbowód i wał korbowy. Zasada działania jest bardzo prosta. Tłok wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Kiedy przemieszcza się na dół, wytwarza podciśnienie wewnątrz cylindra. Różnica ciśnień pomiędzy atmosferą a powietrzem w cylindrze powoduje, że otwiera się zawór ssący, w wyniku czego cylinder napełnia się. W momencie, w którym tłok wraca na swoją pierwotną pozycję, następuje zamknięcie zaworu ssącego. Poruszając się, tłok znacząco ogranicza przestrzeń, w której znajduje się powietrze, a co za tym idzie, powoduje jego sprężenie. Przy osiągnięciu ciśnienia maksymalnego, otwiera się zawór tłoczny, przez który sprężone powietrze wydostaje się z cylindra.

Jeżeli chodzi o same zawory, to zdecydowanie warto postawić na osiągnięcia najnowszej technologii. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są ultranowoczesne zawory typu Hi-Flo, których dystrybucją na terenie Polski zajmuje się firma GCS Compressor Products In. Zawór ten przez specjalistów w branży uważany jest obecnie za rozwiązanie najwydajniejsze i wyjątkowo bezawaryjne. Zapewnia minimalne opory przepływu powietrza, a także niski spadek ciśnienia w zaworze. Nie należy zapominać o tym, iż czynniki te mają ogromny wpływ na żywotność całego systemu. Zawory Hi-Flo są wyraźną odpowiedzią inżynierów i konstruktorów na wyraźny wzrost zapotrzebowania na produkty, charakteryzujące się wyjątkowymi właściwościami wytrzymałościowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas