Artykuł sponsorowany Specyfika materiałów kompozytowych

Specyfika materiałów kompozytowych

Materiały kompozytowe coraz częściej znajdują zastosowanie w budownictwie, motoryzacji, lotnictwie oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Kompozyty w dużym stopniu wypierają innego rodzaju materiały. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się materiałom kompozytowym. W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na definicji kompozytów, ich największych zaletach oraz rodzajach zastosowań.

Czym są materiały kompozytowe?

Kompozyty są materiałami, które składają się przynajmniej z dwóch komponentów. Składniki te oddziałują wspólnie, ale nie rozpuszczają się w sobie oraz nie łączą się w inne elementy. Materiały kompozytowe składają się z osnowy (matryca) oraz wypełniacza (zbrojenia). Produkt kompozytowy jest na zewnątrz jednorodny. Niemniej jednak można bez trudu rozdzielić jego części składowe. Tym kompozyty różnią się od stopów metali. Co ciekawe kompozyty nie są tworem współczesnej cywilizacji. Już 800 lat p.n.e. na Bliskim Wschodzie spotykano kompozyty w postaci cegieł glinianych wzmacnianych słomą. Słoma zapobiegała tzw. propagacji pęknięć. Oczywiście w chwili obecnej stosowane są materiały o dużo wyższym stopniu zaawansowania. Idea jest jednak bardzo podobna i opiera się na łączeniu zalet różnych materiałów w jednym.

Co to jest zbrojenie kompozytu?

Zbrojenie kompozytu określane jest inaczej mianem wypełniacza. Od tego elementu zależą właściwości całego tworzywa. Zbrojenie ma postać włókien lub cząstek. W zależności od cech, jakie chcemy uzyskać w danym kompozycie, musimy dobrać odpowiednie zbrojenie. Chcąc stworzyć materiał o cechach wybitnie wytrzymałościowych będziemy musieli zastosować zbrojenie w postaci włókien. Najczęściej będą to włókna węglowe lub szklane. Na poprawę właściwości kompozytu wpływają również cząstki metaliczne lub ceramiczne.

Czym jest osnowa kompozytu?

Głównym zadaniem osnowy jest zespolenie zbrojenia. Osnowa sprawia, że materiały kompozytowe uzyskują pożądany kształt. Dlatego też musi zwilżać wypełnienie i wypełniać formę. W roli osnowy doskonale sprawdzają się żywice epoksydowe oraz polimery. Możemy również spotkać kompozyty o osnowie ceramicznej lub metalicznej. Istotne jest, że matryca (osnowa) nie przenosi obciążeń, a jedynie przekazuje je na zbrojenie.

Jakie są zalety materiałów kompozytowych?

Do głównych zalet materiałów kompozytowych możemy zaliczyć:

  • obniżenie masy produktu,
  • zwiększenie sztywności oraz wytrzymałości właściwej,
  • podniesienie odporności na pękanie.

Materiały kompozytowe dają dużą swobodę na etapie projektowania. Ponadto wydatnie obniżają koszty produkcji krótkich serii.

Gdzie stosowane są materiały kompozytowe?

Dosyć powszechne jest zastosowanie materiałów kompozytowych w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym. Wynika to z dużej wytrzymałości kompozytów. W procesie produkcyjnym nowoczesnych aut stosowane są duże moduły tworzone z kompozytów wzmacnianych włóknami oraz tkaninami. Co ciekawe coraz częściej możemy spotkać pręty kompozytowe tworzące zbrojenie budynków. Kompozyty spotykamy również w życiu codziennym. Dziecięce zjeżdżalnie bardzo często wykonane są w włókna szklanego, które także jest materiałem kompozytowym. Szukając firmy, która zajmuje się projektowaniem i produkcją materiałów kompozytowych, warto skorzystać z oferty Faser - Plast Poland Sp. z o.o. ze Słupska. Korzystając z doświadczenia i wiedzy specjalistów zatrudnionych w firmie możecie liczyć na fachową pomoc w realizacji Waszych projektów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas