Artykuł sponsorowany Siatki foliowe a regulacje prawne

Siatki foliowe a regulacje prawne

Wyprodukowanie „foliówki” trwa sekundę. Przeciętny czas jej użytkowania to 25 minut, po czym, wyrzucona, rozkłada się blisko 400 lat. Nieprzydatne siatki stają się ekologicznym problemem. Lądują w wodach, stając się śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt, są rozwiewane, zaśmiecając krajobraz. Z uwagi na ich szkodliwość, kraje zaczynają zakazywać ich użycia. Co mówi o nich polskie prawo?

Co mówi ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Polska jest w czołówce krajów, jeśli chodzi o ilość zużywanych torebek foliowych. Rocznie jest to około 450 sztuk. Ponieważ Unia Europejska nakazała wszystkim członkom ograniczenie korzystania z plastikowych siatek na zakupy, od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje w Polsce opłata recyklingowa za nabycie foliówki. Ustawa ta została znowelizowana we wrześniu 2019 roku i od tej pory należy pobierać opłatę zarówno za lekkie torby foliowe o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, jak i te o grubości równej 50 mikrometrów i większej. Darmowe, ze względów higienicznych, pozostają siatki o grubości mniejszej niż 15 mikrometrów. Opłata recyklingowa wynosi 0,20 zł za jedną torbę plus VAT.

Co zamiast siatek foliowych?

Istnieje wiele ekologicznych alternatyw dla plastikowych toreb. Wybierając się na zakupy, warto mieć ze sobą wielorazowe worki z materiału. Doskonale sprawdzi się także duży plecak, kosz wiklinowy czy rowerowy. Jeśli w domu są zapasy, wcześniej kupionych siatek foliowych, to zamiast je wyrzucać, można je wykorzystywać ponownie. W wielu sklepach można obecnie nabyć papierowe reklamówki z nadrukiem, zamiast plastikowych. Są lepszym wyborem, gdyż łatwo je poddać recyklingowi. Warzywa i owoce najlepiej pakować do płóciennych woreczków, a produkty kupowane w plastikowych opakowaniach przechowywać luzem, w szkle lub tekturze.

Rezygnacja z foliówek a wizerunek firmy

Szerząca się świadomość konieczności dbania o naszą planetę, zmusza firmy do wybierania bardziej ekologicznych rozwiązań. Chcąc kreować dobry wizerunek, muszą zwracać uwagę nawet na tak drobne szczegóły, jak opakowania, które promują i współpracować z hurtowniami, kierującymi się podobną filozofią. Alians posiada szeroki asortyment opakowań i toreb spełniających obowiązujące normy ekologiczne. Im więcej takich inicjatyw będzie podejmowane, tym większe jest prawdopodobieństwo, że za kilka lat plastikowe torby całkowicie znikną z rynku. Rezygnacja z siatek foliowych nie tylko posłuży środowisku, ale również naszym portfelom, pozwalając zaoszczędzić do kilkuset złotych rocznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas