Artykuł sponsorowany Rodzaje przenośników górniczych. Przegląd dostępnych rozwiązań

Rodzaje przenośników górniczych. Przegląd dostępnych rozwiązań

Przenośniki górnicze to profesjonalne urządzenia transportowe, przeznaczone do odstawy urobku w podziemiach zakładów górniczych oraz na powierzchniach kopalń. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy przenośników – taśmowe i zgrzebłowe. Oba z nich są równie funkcjonalne, choć zaprojektowane w nieco inny sposób. Na czym polegają różnice? Podstawowe zasady działania obu urządzeń prezentujemy dla Państwa poniżej.

Przenośniki taśmowe

Urządzenia do transportu urobku na dole i powierzchni kopalń, w których wiodący element funkcjonalny stanowi taśma transportowa (inaczej nazywana taśmą przenośnikową). Przenośniki mają zwartą konstrukcję, umożliwiającą zabudowę w chodnikach podścianowych i zbiorczych. Ze względu na sporą wydajność i pewność ruchową, mogą być stosowane na głównych taśmociągach zbiorczych z oddziałów wydobywczych do szybu. Często widywane w kopalniach odkrywkowych, węgla, rud oraz surowców mineralnych. Doskonały przykład tego typu konstrukcji stanowią przenośniki taśmowe PPT 1000/1200/1400 oferowane przez Grupę Kapitałową Patentus z Pszczyny, renomowanego producenta maszyn górniczych. Modele przenośników wyposażone w napędy jedno- bądź dwubębnowe, napędzane jedną, dwoma, trzema lub czterema jednostkami napędowymi, gwarantują wysoką jakość działania. Istnieje możliwość pracy przenośników z napędami łączonymi w sposób szeregowy.

Przenośniki zgrzebłowe

Przenośniki zgrzebłowe składają się z łańcuchów z elementami poprzecznymi – tzw. zgrzebłami – dzięki którym urobek przesuwa się w sposób ciągły w wyznaczone miejsce, najczęściej na niewielkich odległościach. Typowy przenośnik zgrzebłowy jest zbudowany z napędu, przęseł, łańcucha ze zgrzebłami oraz zwrotni. Może występować w wariancie lekkim i ciężkim – ścianowym, podścianowym bądź odstawczym. Firma Patentus posiada w swojej ofercie przenośniki lekkie w kilku wersjach (częściowo podwieszone, na podbudowie, z przekładniami, na spągu i in.), a także przenośniki zgrzebłowe ciężkie o dużej mocy, znajdujące użytek przy eksploatowaniu bogatych złóż węgla. Zastosowanie poszczególnych łańcuchów w przenośniku ciężkim polega wyłącznie na wymianie kompletnego zespołu wału z gwiazdą napędową oraz wymianie zgrzebeł. Zastosowane w przenośniku kadłuby są tej samej konstrukcji na napędzie wysypowym i zwrotnym, co gwarantuje pełną zamienność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas