Artykuł sponsorowany Rodzaje podnośników montażowych

Rodzaje podnośników montażowych

Różnego rodzaje prace wykonywane na wysokościach wymagają zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Mogą nim być rusztowania, które trzeba zbudować, bądź uprzęże linowe, które jednak ograniczają mobilność i nie znajdują zastosowania w większości prac. Uniwersalnym rozwiązaniem są mechaniczne podnośniki, które mogą zostać wykorzystane przy najszerszym wachlarzu zadań. Oto kilka z nich.


Podnośniki montażowe – charakterystyka ogólna

Do podnośników montażowych zaliczamy szeroką gamę urządzeń dźwignicowych, których konstrukcja umożliwia wykonywanie różnego rodzaju zadania na dużych wysokościach. Specyficznym elementem wyposażenia tych sprzętów jest specjalny kosz służący do wynoszenia na wysokość pracowników, narzędzi i innego wyposażenia, a także materiałów niezbędnych do przeprowadzenia danej pracy, np. wykończenia elementów budynku, montażu instalacji elektrycznej czy montażu reklamy wielkoformatowej. Wbrew nazwie podnośniki mogą być wykorzystywane też do innych prac, np. w pielęgnacji koron drzew czy konserwacji budynków.


Podnośniki montażowe i ich rodzaje

Podział podnośników na rodzaje możemy przeprowadzić na podstawie kilku czynników. Pierwszym z nich jest konstrukcja oraz typ napędu podnośnika. Biorąc to pod uwagę możemy wyróżnić podnośniki samochodowe, samojezdne oraz podnośniki na przyczepie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy:

- Podnośniki samochodowe to po prostu urządzenie dźwignicowe zamontowane na pokładzie samochodu ciężarowego – mówi przedstawiciel firmy MartransSą one najbardziej mobilne ze wszystkich podnośników, a jednocześnie charakteryzują się zazwyczaj największą wysokością podnoszenia. Doskonale spiszą się w większości prac wykonywanych na zewnątrz, nie tylko w na terenach miejskich, ale i poza nimi, na przykład w lesie. Z drugiej strony ich rozmiary oraz wykorzystanie napędu spalinowego powoduje, że nie nadają się do użytku w zamkniętych pomieszczeniach i innych ciasnych miejscach.

Podnośniki samojezdne również wyposażone są we własny napęd, jednak nie mają takiego zasięgu, co urządzenia samochodowe. Zazwyczaj silniki zasilane są za pomocą akumulatorów, co eliminuje emisję spalin – tego typu podnośniki mogą być zatem bezpiecznie używane w zamkniętej przestrzeni, np. wewnątrz fabryk lub centrów handlowych. Podnośniki na przyczepie wymagają, żeby przetransportować je na miejsce prac przy użyciu innego pojazdu z własnym napędem. Są stosunkowo małe, dlatego mogą pracować wewnątrz budynków i innych miejscach o ograniczonej przestrzeni.


Konstrukcja podnośnika

Drugą kwestią przy podziale podnośników jest zastosowany typ konstrukcji. Na tej podstawie możemy wyróżnić:

  • Podnośniki przegubowe z koszem zamontowanym na końcu ramienia z kilkoma ruchomymi przegubami. Mają największą swobodę ruchu.
  • Podnośniki nożycowe z koszem zamontowanym na konstrukcji z krzyżujących się profili, które prostując się, unoszą go do góry
  • Podnośniki teleskopowe wyposażone są w teleskopowy, rozkładający się w linii prostej wysięgnik.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas