Artykuł sponsorowany Rodzaje odpadów drzewnych i ich właściwości

Rodzaje odpadów drzewnych i ich właściwości

Branża przemysłu drzewnego – materiałów sadowniczych i leśniczych – oferuje dzisiaj wykorzystanie nadwyżek produkcyjnych do celów energetycznych. Mowa o tak zwanych biopaliwach z biomasy stałej, na którą składają się wióry, trociny, zrębki iglaste, zrębki liściaste, a także przetworzona w odpowiedni sposób kora. Najlepsze firmy zajmujące się sprzedażą i transportem odpadów drzewnych, muszą w odpowiedni sposób przygotowywać materiał o jak najlepszych właściwościach.

Wytwarzanie odpadów drzewnych

Słowo „odpady” w przypadku przetwórstwa drzewnego nie nabiera pejoratywnego znaczenia. W terminologii tej branży oznacza to, bowiem nic innego, jako wysokiej jakościowo nadwyżki produkcyjnej, która może zostać wykorzystana do różnych celów – między innymi jako biopaliwo stałe, w rolnictwie i ogrodnictwie (jako podściółka dla zwierząt i gleby), czy też przy pracach meblarskich (np. produkcja płyt, masy celulozy). Większość odpadów drzewnych pochodzi z procesu wycinki drzew, a także powstaje u producentów takich wyrobów (specjalistyczna przeróbka surowca drzewnego, materiałów tartych, a także drewnopodobnych). Dopiero w następnym etapie trafiają one do wyspecjalizowanych ośrodków skupu odpadów drzewnych, które oferują zarówno ich sprzedaż, transport, jak i odpowiednie przygotowanie jakościowe. Jedną z najlepiej rozwijających się firm z tego sektora gospodarki jest Emilia. Piotr Giera, która posiada dostosowany do potrzeb transportowych park maszynowy, a także odpowiednie pozwolenia na transport.

Rodzaje odpadów drzewnych i ich właściwości

Jeśli chodzi o odpady drzewne, warto wiedzieć o tym, że wykorzystywane są one w wielu branżach do celów produkcyjnych i energetycznych, dlatego klienci indywidualni, a także ośrodki przemysłowe podejmują współpracę tylko z najlepszymi skupami materiałów drzewnych. To ich właściwości i wysoka jakość wyznaczają pobyt, a także wpływają na rozwój firm z branży drzewnej. Do materiałów nadprodukcyjnych branży należą:

  • zrębki drzewne – to rozdrobione drewno, posiadające kawałki ścinków o różnych długościach i kształtach (najczęściej 5-50 mm), ich wilgotność wynosi od 20% do 60%, a  wartość energetyczna jest określona na poziomie 6-16 MJ/kg. Zawartość popiołu to około 0,6 – 1,5% suchej masy. Zrębki wytwarzane są zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych, a świetnie nadają się do produkcji płyt wiórowych, czy jako paliwo do kotłów.
  • Kora – nie jest wartościowym odpadem drzewnym (to prawie 15% masy drewna). Wartość opałowa wynosi 18,5 – 20 Mj/kg, wilgotność to około 60%, a zawartość popiołu to 1-3% suchej masy. Kora podlega bardzo często zrębkowaniu bądź przetworzeniu na trociny.
  • Wióry i trociny – powstają one w procesach cięcia, frezowania i skrawania, czyli obróbki drewna do różnego przeznaczenia. Trociny, jak i wióry wykorzystywanie są między innymi do opału w kotłowniach, co powoduje duże zainteresowanie w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, budynków korporacyjnych, czy też klientów indywidualnych (domy jednorodzinne).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter