Materiał Partnera Rodzaje kartonów i ich zastosowanie

Rodzaje kartonów i ich zastosowanie

Dzięki swojej funkcjonalności kartony znajdują zastosowanie w niemal każdej branży. Nie możemy wyobrazić sobie bez nich przeprowadzki, magazynowania towarów w sklepach, zakładach produkcyjnych, firmach kurierskich czy logistycznych. Istnieje wiele rodzajów kartonów, które znajdują zastosowania w różnych branżach. Poznaj te rodzaje oraz dowiedz się, do czego służą konkretne kartony.

Kartony klapowe

Kartony klapowe są prawdopodobnie najpopularniejszymi kartonami. Bardzo łatwo się je składa i są szerokich rozmiarów. Dzięki nim, możemy w bardzo łatwy i szybki sposób spakować dany towar. W łatwy sposób możemy także użyć dodatkowych zabezpieczeń, takich jak chociażby taśma klejąca. Niestety nie zapakujemy zbyt ciężkiego czy też zbyt delikatnego przedmiotu, ponieważ szybko się on niszczy, może się także rozpaść pod wpływem dużego ciężaru bądź z powodu niewłaściwego użytkowania, czy też narażenia na czynniki zewnętrzne. Kartony klapowe bardzo łatwo się składają i zamykają. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Kartonex sp. z o.o., która w swojej ofercie posiada m.in. kartony klapowe.

Kartony kaszerowane

Kartony kaszerowane cechuje się przede wszystkim wysoką trwałością. Na szczęście nie odbiera ona walorów estetycznych. Kartony te idealnie nadają się do przechowywania oraz transportowania ciężkich przedmiotów, takich jak meble czy też sprzęt AGD. Są one odporne na warunki atmosferyczne a także lekkie uszkodzenia mechaniczne.

Kartony fasonowe

Kartony fasonowe charakteryzują się dopasowaniem do towaru. Kupuje się je przede wszystkim zwracając uwagę na wielkość, kolor, ale także kształt oraz istnienie dodatkowych elementów zabezpieczających. Z racji tego, że kartony fasonowe dopasowują się do towarów, są one trwałe i odpowiednio je zabezpieczają. Nie są jednak tak powszechne jak kartony klapowe. Nie występują w ich konstrukcji żadnego rodzaju szwy czy sklejenia.

Kartony archiwizacyjne

Kartony archiwizacyjne są świetnym wyborem do biur, archiwów oraz różnego rodzaju placówek czy też instytucji. Idealnie nadają się do utrzymywania wewnątrz porządku. Kartony archiwizacyjne mogą być otwierane z góry bądź też z boku, a to znacznie ułatwia dopasowanie ich do rodzaju archiwum. Można trzymać w nim dokumenty już posegregowane np. w segregatorach bądź bezpośrednio w przegródkach. Cechą charakterystyczną są przede wszystkim rozmiary mieszczące np. format A4, B4 oraz występowanie wewnątrz przegródek. To właśnie w biurach i placówkach posiadających sporo dokumentów stosowane są najczęściej.

Podziel się