Artykuł sponsorowany Rodzaje i zastosowanie opraw łożyskowych

Rodzaje i zastosowanie opraw łożyskowych

Łożyska to części urządzeń technicznych – na przykład maszyn lub mechanizmów, których zadaniem jest podtrzymywanie innych części urządzenia, umożliwiając jednocześnie ich względny ruch obrotowy. Pozwala to zmniejszyć tarcie, umożliwia sprawną i cichą pracę urządzenia. Łożyska są wiec niezbędnym elementem wielu maszyn i urządzeń. Czym są i w jakim celu stosuje się oprawy łożysk?

Łożyska w obudowie

Oprawy łożyskowe, nazywane również obudowani łożyskowymi, w połączeniu z odpowiednimi łożyskami stanowią ekonomiczne, łatwe w utrzymaniu oraz wymienialne zespoły łożyskowe. Łożyska w obudowie to gotowe do zabudowy komponenty, w skład których wchodzi oprawa, uszczelnienia, łożysko oraz środek smarny i system mocowania na wale. Najczęściej w tego typu zespołach łożyskowych wykorzystywane są łożyska samonastawne, które wyróżniają się kulistą zewnętrzną częścią, pozwalającą na  skuteczne kompensowanie nieosiowości w obudowie.

Zespoły łożyskowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość i niezawodność. Ich konstrukcja zapewnia doskonałą ochronę łożyska, przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu zespoły łożyskowe mogą być wykorzystywane także w miejscach o dużym zapyleniu.

Rodzaje obudów łożyskowych

Choć zespoły łożyskowe można zakupić w formie gotowego produktu, dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiednio dobranej do rodzaju stosowanego łożyska obudowy. Dostępne są one w hurtowniach przemysłowych, takich jak Tech Mech, gdzie znajdziesz szeroki wybór tych komponentów.

Oprawy łożyskowe najczęściej wykonane są z żeliwa lub ze stali - szczególnie stali nierdzewnej. Niekiedy wykonuje się je także z tworzywa sztucznego. Podzielić możemy je na modele niedzielone oraz dzielone. W przypadku modeli niedzielonych, jeśli któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu, należy wymienić cały komponent. Natomiast przy zastosowaniu oprawy dzielonej, w przypadku awarii wystarczy wymienić zepsutą część.

Oprawy dzielone stosuje się zazwyczaj do zabudowy łożysk baryłkowych, wahliwych oraz kulkowych.

Podział zespołów łożyskowych ze względu na zastosowanie

Najpopularniejszym podziałem zespołów łożyskowych jest podział pod względem ich zastosowania. Wyróżniamy więc rozwiązania stojąco-wiszące oraz blaszane i kołnierzowe, które dostępne są w różnych kształtach: okrągły, owalny, trójkątny, kwadratowy.

Ponadto, ze względu na sposób mocowania obudowy podzielić można również na trzy typy:

  • oprawy typu P - z otworami mocującymi skierowanymi prostopadle do osi wału,
  • oprawa typu F - z otworami mocującymi równoległymi do osi wału,
  • obudowa typu T - obudowa naciągowa, której  charakterystyczną cechą jest możliwość regulacji poprzez specjalne mocowanie.

Zastosowanie opraw łożyskowych

Obudowy łożyskowe stosuje się do stworzenia bardziej zaawansowanych i złożonych konstrukcji, głównie w celach przemysłowych przemyśle. Podpierają one łożyska, ochraniają je przed zanieczyszczeniami i utrzymują środek smarny. Mogą być również wyposażone w czujniki, które monitorują stan łożysk. Oprawy łożyskowe poprawiają parametry pracy maszyny, zwiększają trwałość eksploatacyjną i korzystnie wpływają na opłacalność utrzymania ruchu.

Łożyska w obudowie stosowane są głównie w miejscach zanieczyszczonych, ponieważ  oprawa stanowi swego rodzaju zabezpieczenie – chroni komponent przed dostaniem się ciał obcych do środka smarowego. Poza tym zespoły łożyskowe doskonale sprawdzają się w maszynach i urządzeniach, których działanie naraża łożyska na wysokie obciążenia przy niskich prędkościach obrotowych. Są wyjątkowo wytrzymałe oraz trwałe.

Zespoły łożyskowe wykorzystuje się przede wszystkim w branżach:

  • górniczej,
  • tartacznej,
  • budowlanej,
  • rolniczej.

Świetnie sprawdzą się również w przenośnikach czy wentylatorach.

Łożyska w obudowie świetnie sprawdzają się w wielu sytuacjach, warunkiem jest jednak dobór odpowiednich komponentów. Przed zakupem warto wiec skonsultować decyzję ze specjalistami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas