Artykuł sponsorowany Rodzaje gipsów specjalistycznych stosowanych w budownictwie

Rodzaje gipsów specjalistycznych stosowanych w budownictwie

Pochodzące ze specjalistycznych podziemnych zakładów wydobywczych gipsy specjalistyczne stosowane są dość szeroko m.in. w branży budowlanej. Do tej grupy zaliczają się takie produkty jak chociażby gips ceramiczny, modelowy, budowlany czy szybkowiążący. Każdy z nich charakteryzuje się parametrami, które pozwalają użyć go przy budowie różnego typu obiektów. Jakie konkretnie gipsy specjalistyczne stosuje się w budownictwie?

Wytrzymałe zaprawy z gipsu budowlanego i szybkowiążącego

Podstawowym gipsem specjalistycznym wykorzystywanym przy wznoszeniu rozmaitych obiektów użytkowych jest spoiwo mineralne określane mianem budowlanego. Z takiego gipsu tworzy się zaprawy, które następnie mogą być dość szeroko stosowane w budownictwie. Materiał ten pozwala na estetyczne wykończenie powierzchni ścian oraz sufitów. Stosując wysokiej jakości gips budowlany, jesteśmy w stanie wygładzić wspomniane elementy konstrukcyjne i nadać im równą fakturę.

Gips budowlany jest też nierzadko wykorzystywany do uzupełniania wszelkich ubytków i tworzenia trwałego zabezpieczenia pęknięć czy uszkodzeń mechanicznych powstałych na powierzchni np. ścian domu. Wykonuje się z niego także bloczki, prefabrykaty czy wyroby wykończeniowe w formie gładzi szpachlowych lub klejów. W budownictwie używa się również gipsu szybkowiążącego. Materiał ten daje możliwość m.in. poprawy jakości zastosowanych w konstrukcji tynków. Jego niewątpliwie największym atutem jest – jak sama nazwa wskazuje – krótki czas wiązania, a także neutralność w zakresie zapachu czy smaku.

Inne rodzaje gipsów specjalistycznych używanych w budownictwie

Oprócz wspomnianych mieszanek, branża budowlana dość szeroko wykorzystuje też gipsy doskonale nadające się na etapie wykończenia pomieszczeń. Jednym z rodzajów takich materiałów jest gips ceramiczny. W swojej ofercie posiada go kopalnia Nowy Ląd S.A., która jest obecnie jedynym w Polsce podziemnym zakładem wydobywczym gipsu oraz anhydrytu. Wspomniany typ ceramiczny jest wykorzystywany m.in. do tworzenia płytek, sztukaterii czy paneli gipsowych. Podobne zastosowanie ma również gips modelowy.

Do gipsów specjalistycznych zaliczają się także rodzaje odlewnicze oraz poryzujące. Oba typy będą dobrym wyborem do wymienionych już prac sztukatorskich, gdzie wykorzystuje się specjalne noże do nacinania materiału. Tworzone w ten sposób elementy są uznawane za luksusowe i eleganckie wykończenie wnętrz, dlatego są chętnie wybierane przez inwestorów. Wykorzystanie do ich przygotowania wysokiej jakości gipsów specjalistycznych sprawi, że dekoracje pozostaną trwałe, wyróżniając się jednocześnie doskonałym wyglądem oraz charakterystyczną, gładką fakturą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas