Artykuł sponsorowany Rodzaje alkomatów

Rodzaje alkomatów

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń drogowych. W trakcie przeprowadzanych przez policję kontroli stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowców wykorzystuje się różne alkomaty. W tego typu urządzenia często zaopatrują się także sami właściciele aut, którzy planują w ten sposób sprawdzać swoją zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych po imprezie. Dowiedz się, jaki alkomat warto kupić!

Alkomat – co to takiego?

Mianem alkomatów zazwyczaj określa się specjalistyczne urządzenia służące do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Tego typu sprzętu używa się nie tylko do weryfikowania stanu trzeźwości osób prowadzących samochody. Coraz częściej sięgają po niego także pracodawcy, którzy chcą w ten sposób sprawdzić faktyczną zdatność podwładnych do podjęcia powierzonych im obowiązków służbowych. Alkomaty sprzedawane przez taką firmę, jak Alkolab, są też często wykorzystywane przez pracowników firm ochroniarskich zajmujących się zabezpieczaniem różnego rodzaju imprez masowych. Za pomocą tych urządzeń badają oni poziom alkoholu w wydychanym powietrzu u uczestników wspomnianych eventów.

W skład każdego alkomatu wchodzą trzy główne elementy. Osoba, którą poddaje się badaniu, wdmuchuje powietrze do ustnika. Trafia ono poprzez układ mechanicznej obróbki powietrza do specjalnego sensora, odpowiedzialnego za wykonywanie dokładnych pomiarów stężenia alkoholu. Do obliczania zawartości alkoholu w powietrzu służy natomiast układ elektroniczny. Wśród jego funkcji wymienia się także sygnalizację poziomu baterii oraz sterowanie drukarką.

Klasyfikacja alkomatów

Wśród różnego rodzaju alkomatów wyróżnia się modele elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe.  Pierwsze z nich zostały wyposażone w specjalny sensor, który dokonuje automatycznych pomiarów zawartości alkoholu na podstawie chemicznego odczytu wykrytych przez czujnik molekuł tej substancji pochodzącej z ostatniej fazy wdmuchiwanego powietrza. Relatywnie drogie urządzenia elektrochemiczne odznaczają się dokładnością pomiarów na najwyższym poziomie. Co istotne, na wartość wskazanych parametrów w najmniejszym stopniu nie wpływają inne spożyte przez daną osobę produkty spożywcze ani napoje.

Z kolei alkomaty półprzewodnikowe są znacznie tańsze niż modele elektrochemiczne. Niestety, na dokładność realizowanych przez nie pomiarów oddziałują rozmaite płyny oraz artykuły żywnościowe (np. owoce, słodycze, miętowe cukierki) skonsumowane przez daną osobę w krótkim czasie przed badaniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas