Materiał Partnera Recykling miedzi – produkcja wysokiego jakościowo granulatu

Recykling miedzi – produkcja wysokiego jakościowo granulatu

Jednym z surowców, który jest najchętniej recyklingowany jest metal kolorowy – miedź. To właśnie ona przynosi olbrzymie ekonomiczne oszczędności przy odzysku, który w Europie jest wykonywany na bardzo wysokim poziomie. W całej Unii Europejskiej zapotrzebowanie roczne na miedź jest już dzisiaj nasycane w 40% materiałem wtórnym. Wynik ten ma się jednak znacznie poprawić dzięki działalności setek nowoczesnych przedsiębiorstw z branży recyklingu. Najlepsze z nich przygotowują bowiem wysokiej klasy granulat miedzi!

Zalety recyklingu miedzi

Recykling miedzi jest bardzo pożądany w gospodarkach krajów rozwiniętych oraz rozwijających się, nie tylko ze względów ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych. W dużej mierze przerób metalu kolorowego wtórnego jest tańsze, niż pierwotne wydobycie, oczyszczenie oraz przygotowanie do dalszej produkcji. Jak podaje Europejski Instytut Miedzi przy recyklingu zużywa się 85% mniej energii. Mowa zarówno o surowcu wodnym, jak i o prądzie oraz cieple. Rozważając zalety recyklingu miedzi warto również zwrócić uwagę na pozytywny efekt na rynku pracy. Nowoczesne firmy recyklingowe zatrudniają dzisiaj w Polsce tysiące pracowników zmniejszając w regionach swojej działalności stopę bezrobocia.

Ciekawostka! Miedź odzyskiwana jest w 100%, co oznacza brak utracenia swoich własności pierwotnych przy recyklingu. Metal ten poddawany jest odzyskowi w nieskończoność, niezależnie od tego, jakie miał wcześniej zastosowanie.

Czym jest granulat miedzi?

Recykling miedzi obejmuje materiały odzyskiwane ze zużytych produktów wcześniej wykorzystywanych w branży budowlanej, wnętrzarskiej, energetycznej, górniczej, informatycznej, czy też elektronicznej. Największe jej ilości pochodzą zatem ze sprzętów elektronicznych, półfabrykatów w formie arkuszy, rur i kształtowników, a także z kabli oraz przewodów. Po złożonych procesach logistycznych związanych ze skupem oraz z selekcją, dochodzi do właściwych działań polegających na tworzeniu specjalnego granulatu miedzi. Stanowi on niemalże w 100% czysty surowiec Cu, który jest niestopowy, starty oraz błyszczący. Najlepszej klasy granulat wolny jest od obcych materiałów wykazując wysoki potencjał produkcyjny. Sama produkcja takiego wyrobu sypkiego o różnych średnicach granulek, wykonywane jest między innymi przy użyciu separatorów prądów wirowych lub stołów densometrycznych. Odzysk skutecznymi metodami R-4, R-5, R-15 i R-15, gwarantuje w Polsce między innymi firma SKROMET – oficjalny recykler GIOŚ.

Warto wiedzieć! Rocznie w Europie wykorzystuje się ponownie około 2 miliony ton miedzi pochodzącej ze zużytych produktów i poddanych bezpośredniemu recyklingowi odpadów fabrycznych. Wzrost ilości miedzi poddawanej recyklingowi jest spowodowany coraz większym zużyciem tego metalu na całym świecie.

Opracowanie:

Skromet sp.j.

Milejowice 7

Podziel się