Artykuł sponsorowany Przemysłowe zastosowanie laserów światłowodowych

Przemysłowe zastosowanie laserów światłowodowych

Lasery to urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. W przemyśle używa się ich między innymi jako skuteczne i bardzo precyzyjne narzędzia do cięcia różnych rodzajów materiałów. Lasery światłowodowe to jedno z najnowszych rozwiązań w tej kategorii. Na czym polega zasada ich działania i w jakich branżach mogą znaleźć zastosowanie?

Jak działa laser światłowodowy?

Kluczowym elementem lasera światłowodowego jest, jak łatwo się domyślić, światłowód, który pełni rolę podobną do układu optycznego stosowanego w starszych laserach CO2. To w nim załamuje się wiązka laserowa, wytworzona przez tak zwane diody pompujące. Zastosowanie światłowodu zamiast układu optycznego znacznie poprawia właściwości wiązki, a także zapobiega stratom energii – laser światłowodowy zużywa nawet 70% energii elektrycznej mniej, niż laser CO2 wytwarzający wiązkę o podobnej mocy, a to przekłada się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Dodatkowym plusem wynikającym z zastosowania światłowodu jest prosta i łatwa konserwacja maszyny. Nie posiada ona między innymi tub gazowych, które w laserach CO2 są niezbędne do wytworzenia wiązki, a z czasem ulegają zużyciu. Podobnie jak starsze rozwiązania, lasery światłowodowe są urządzeniami sterowanymi komputerowo (CNC), dzięki czemu pracują z dużą szybkością, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji cięcia. Wysokiej jakości lasery znajdziemy w ofercie firmy Maszyny Polskie.

Jakie są zastosowania laserów światłowodowych?

Lasery światłowodowe, jako rozwiązanie stosunkowo młode nie podbiły jeszcze zbyt wielu gałęzi przemysłu. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości, że wzrastający popyt na nie (konsumenci wybierają je przede wszystkim ze względu na ich tanią oraz łatwą eksploatację i konserwację) i dynamiczny rozwój ich technologii spowoduje, że w przeciągu najbliższych lat wyprą one przestarzałe już lasery CO2. Obecnie lasery fiber stosowane są przede wszystkim do cięcia blach metalowych (stali, aluminium, miedzi etc), rur oraz profili. W takiej roli upowszechniły się one między innymi w branży motoryzacyjnej – używa się ich do produkcji szerokiego asortymentu części, od elementów karoserii, kończąc na drobnych komponentach obecnych we wszystkich podzespołach. Poza motoryzacją lasery światłowodowe wykorzystuje się również do produkcji asortymentu wykorzystywanego w innych branżach, między innymi w budownictwie czy produkcji sprzętów elektronicznych czy gospodarstwa domowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas