Artykuł sponsorowany Przegląd najlepszych laserowych głowic skanujących Nikon, wykorzystywanych w metrologii przemysłowej

Przegląd najlepszych laserowych głowic skanujących Nikon, wykorzystywanych w metrologii przemysłowej

Głowice skanujące są przyrządami wykorzystywanymi w przemyśle do kontroli przestrzennej obiektów, dając wyraźny obraz 3D. Wprowadzenie bezdotykowych systemów pomiarów zdecydowanie ułatwiło i upłynniło produkcję, dlatego Nikon wychodzi naprzeciw producentom z serią innowacyjnych głowic. Czym poszczególne modele się od siebie różnią i gdzie znajdą zastosowanie?

Czym jest metrologia przemysłowa?

Termin ten dotyczy wszystkich czynności pomiarowych związanych z poszczególnymi etapami produkcji w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Odbywa się ona za pomocą specjalistycznych przyrządów, które zawsze dostosowuje się do indywidualnych cech mierzonych obiektów. Za pomocą głowic skanujących można uzyskać dokładny i pozbawiony błędów obraz 3D, który ułatwia kontrolę. Wszystkie uzyskane wyniki są interpretowane za pomocą podstawowych jednostek miar. Skanowanie obiektów za pomocą laserów stało się popularne, głównie ze względu na szybkość oraz dokładność metody. Głowice laserowe niemal całkowicie zastąpiły klasyczne metody pomiarów za pomocą głowic triangulacyjnych, emitujących wyłącznie pojedynczą wiązkę światła.

Wysokiej jakości głowice skanujące firmy Nikon

Firma Nikon wypościła na rynek kilka typów głowic, które różnią się między sobą budową oraz za stosowaniem w mniejszym lub większym stopniu. Do najpopularniejszych modeli można zaliczyć przede wszystkim:

  • INSIGHT L100 – jest szybka, łatwa w obsłudze i bardzo dokładna. Można za jej pomocą mierzyć nie tylko powierzchnię, ale również przeprowadzić inspekcję elementów. Model ten jest polecany szczególnie do skanowania większych obiektów. Jego dokładność jest zbliżona do dokładności uzyskiwanej za pomocom sondy stykowej. Szybkość skanowania wynosi 200 000 pkt/s.
  •  LC15DX – doskonale sprawdzi się w przypadku pomiarach na elementach mających bardzo małe szczegóły oraz delikatnych. Szybkość skanowania to 70 000 pkt/s.
  • LC60DX – jest wyposażony w innowacyjną technologię CMOS, która pozwala określenie pełnej geometrii produktu i uzyskanie obrazu już po kilku przejazdach maszyny pomiarowej. Szybkość skanowania tego modelu jest nieco szybsza od poprzedniego i wynosi 75 000 pkt/s.
  • XC65DX (-LS) CROSS SCANNER – jest to połączenie trzech laserów w sposób krzyżowy. Może skanować elementy trudne, takie jak różnego rodzaju nieregularne wgłębienia, rowki czy cienkie bolce już po jednym przejeździe. Jest kompatybilna z większością maszyn CMM stosowanych w przemyśle.
  • MODEL MAKER MMDX – typ dość uniwersalny, pasujący do większości ramion pomiarowych. Nadaje się zarówno do warsztatów, jak i precyzyjnych laboratoriów. Konfiguracja jest nie tylko łatwa, ale również szybka.
  • MODELMAKER H120 – umożliwia skanowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki specjalnie opracowanej optyce. Za jej pomocą można wykonać pomiar nawet najbardziej wymagających wyrobów.
Wszystkie wymienione modele wraz ze szczegółowymi opisami są dostępne na stronie warszawskiej firmy oferującej dystrybucję profesjonalnych przyrządów pomiarowych www.smart-solutions.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas