Artykuł sponsorowany Procesy galwaniczne i ich zastosowanie

Procesy galwaniczne i ich zastosowanie

Galwanizacja jest jedną z popularnych metod wykończenia i zabezpieczenia powierzchni metalowych. Polega ona na nanoszeniu cienkiej warstwy jednego metalu na element, który poddawany jest obróbce. Proces ten ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu - służy zarówno ochronie antykorozyjnej przedmiotów, jak i poprawie właściwości materiału. Sprawdź, na czym polegają procesy galwanizacyjne.

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacją nazywamy to proces pokrywania warstwy metalu innym metalem. Stosowane powłoki nadają obrabianym w ten sposób elementom i przedmiotom nowe właściwości. Dzięki procesom galwanizacyjnym można:

  • poprawę przewodnictwo elektryczne elementu,
  • zwiększyć efekt odbicia,
  • zwiększyć odporność przedmiotu na uszkodzenia mechaniczne.

Czasem galwanizacji poddaje się różne elementy, aby nadać im walorów ozdobnych, np. poprzez chromowanie lub srebrzenie.

Prace te wykonuje się w zakładach galwanizacyjnych takich jak Zelan. Do przeprowadzenia tych procesów niezbędna jest specjalna wanna z elektrolitem oraz elektroda. Elektrolit to roztwór, który zawiera jony metalu, z którego tworzona jest warstwa, którą pokrywa się element poddawany procesom galwanicznym. Pod wpływem prądu elektrycznego jony metalu przylegają do powierzchni zanurzonego w kąpieli przedmiotu, pokrywając jego go cienką warstwą. W trakcie tego procesu metalowa elektroda ulega rozpuszczaniu, zasilając jonami roztwór elektrolitu.

Typy galwanizacji

Istnieje kilka rodzajów galwanizacji, a podzielić je można ze względu na funkcję, którą pełnić będzie powłoka - techniczna, ochronna lub dekoracyjna – oraz ze względu na rodzaj wykorzystanego w tym procesie materiału. Do najpopularniejszych typów galwanizacji zaliczamy:

  • cynkowanie,
  • miedziowanie,
  • srebrzenie,
  • niklowanie,
  • chromowanie,
  • cynowanie.

Warstwą metalu pokryć można także elementy z tworzywa sztucznego – proces taki nazywamy metalizacją.

Zastosowanie procesów galwanizacyjnych

Jednym z popularnych procesów galwanicznych jest miedziowanie. Stosuje się je głównie jako podwarstwę w układach powłok (np. nikiel-miedź-chrom). Pokrycie elementu powłoką miedzianą pozwala bowiem na zwiększenie przyczepności całego układu do wszystkich metali. Miedziowanie to także doskonały sposób na zabezpieczenie elementów przed korozją i poprawę przewodnictwa cieplnego i elektrycznego elementów. W związku z tym proces ten ma szerokie zastosowanie w elektryce i elektronice.

Innym często stosowanym procesem galwanicznym jest niklowanie. Poddane takiej obróbce elementy metalowe (na przykład stalowe, aluminiowe lub mosiężne) pokrywane są warstwą niklu. Powłoki niklowe stosuje głównie jako warstwy podkładowe, jednak znajdują swoje zastosowanie także jako wykończenie armatury sanitarnej i w branżach związanych z elektroniką.

Chromowaniu natomiast poddaje się przede wszystkim elementy zabytkowych aut, nadając im nowy, olśniewający wygląd. Warstwa chromu nakładana na metalowe części nie tylko doskonale zabezpiecza elementy zewnętrzne pojazdu przed korozją, ale też chroni je przed uszkodzeniami.

Opracowanie:

Zelan Sp. z o.o.

Nakło nad Notecią , Staszica 21

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas