Artykuł sponsorowany Prawidłowe nitowanie. Jak się za to zabrać?

Prawidłowe nitowanie. Jak się za to zabrać?

Wśród wielu prac ślusarskich wyróżnić można wykonywanie połączeń elementów metalowych i konstrukcji za pomocą nitowania. Jest ono wykorzystywane w przemyśle i technice, jako skuteczna i solidna metoda łączenia. Wykonuje się ją zarówno przy połączeniach drobnych części, jak i podczas budowy masywnych konstrukcji stalowych. Warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowe nitowanie i jak się za nie zabrać.

Co to jest nit  i czym są połączenia nitowe?

Nitowanie to mechaniczne łączenie elementów najczęściej metalowych za pomocą łączników zwanych nitami. Występują one w postaci trzpieni walcowych z łbami i wykonane mogą być z różnych metali bądź ich stopów. Połączenia nitowe tworzy się poprzez mechaniczne uformowanie zakuwki.  Są nierozłączne, co oznacza, że połączonych części nie da się rozłączyć bez zniszczenia nitu. Jest to pośrednia technika łączenia, w której nity łączą co najmniej dwa elementy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przed rozpowszechnieniem się spawania i zgrzewania metali, nitowanie było przez długi czas jedyną dostępną metodą łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych.

Od czego zależy prawidłowe nitowanie?

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej sklepu z materiałami złącznymi Rampol z Gliwic, najważniejszą kwestią przy nitowaniu jest dobór odpowiedniego nitu. Jego budowa, rozmiar i kształt muszą odpowiadać rodzajowi połączenia, masie elementów łączonych oraz występującym siłom. Do nitowania przystosowane są specjalistyczne narzędzia, zwane nitownicami. Przy pracach profesjonalnych stosuje się nitownice pneumatyczne oraz  elektryczne akumulatorowe lub sieciowe. Amatorzy zadowolić się mogą mniejszymi i wygodnymi nitownicami ręcznymi. Sam proces nitowania jest stosunkowo prosty. Polega na  umieszczeniu nitu w otworach łączonych materiałów. Nitownica podczas pracy spłaszcza jeden koniec nitu tworząc zakuwkę i w ten sposób tworzy trwałe połączenie. 

Jakie są  rodzaje nitów?

Konieczność łączenia różnych materiałów, elementów i konstrukcji  wymaga  stosowaniach wielu rodzajów nitów. Wyróżnia się połączenia nitowe mocne, połączenia mocno-szczelne, szczelne, a także połączenia nitowe nieznacznie obciążone. Biorąc pod uwagę budowę nitu, dostępne są nity z łbem:

  • kulistym,

  • stożkowym,

  • stożkowym soczewkowym,

  • stożkowym soczewkowym niskim,

  • grzybkowym,

  • trapezowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas