Artykuł sponsorowany Poznaj świat brokatów i ich zastosowanie

Poznaj świat brokatów i ich zastosowanie

Brokaty to znane przez wszystkich małe metaliczne i połyskliwe drobinki, które służą do ozdabiania różnego rodzaju produktów. Warto przy tym wiedzieć, że rynek brokatów podąża za nowościami technologicznymi. Nic zatem dziwnego, że dzisiaj kupić można w specjalistycznych hurtowniach brokaty biodegradowalne i ekologiczne. Na tym jednak nie kończy się wyjątkowy świat różnobarwnych brokatów.

Rodzaje brokatów dostępnych na rynku

Rodzajów brokatów jest naprawdę wiele. Ze względu na formę wyróżnia się te o płatkach sześciokątnych, które mogą być pakowane w pudełeczkach lub workach (brokaty sypkie) czy też mogą występować w żelach i sprayu. Jeśli chodzi o wielkość drobinek, większość producentów dzieli brokaty na te o rozmiarach 2,5 mm; 1,0 mm; 0,5 mm; 0,4 mm; 0,2 mm; oraz 0,1 mm. Dla przykładu brokaty 0,2 mm wykorzystywane są do ozdabiania dekoracji choinkowych. Te najmniejsze – 0,1 mm – świetnie nadają się zaś do zastosowań poligraficznych.

Kolejny podział brokatów dzieli je ze względu na swój koloryt oraz połysk. Oczywiście lista kolorów jest niesamowicie długa, a producenci brokatów dbają o ich stałe poszerzanie. Analizując główne cechy estetyczne brokatów, wyróżnić można brokat hologramowy oraz irysowy. Pierwszy cechuje się kolorowymi refleksami dającymi rozbłyski świetlne we wszystkich kolorach tęczy. Brokat irysowy zazwyczaj jest biały opalizujący na złoto/miedziano, różowo, zielono, niebiesko lub fioletowo. Oba wymienione brokaty zalicza się do tych poliestrowych. Na rynku można jednak spotkać się również z brokatami aluminiowymi stosowanymi głównie w tworzywach sztucznych, ponieważ jest on odporny na wyższą temperaturę niż brokat poliestrowy.

Zastosowanie brokatów

Brokaty z roku na rok sprzedawane są w coraz większym nakładzie. Lista branż, które korzystają z kolorowych drobinek, również się wydłuża. Kiedyś brokaty służyły bowiem do tworzenia różnego rodzaju dekoracji domowych oraz świątecznych. Chętnie korzystali z nich również producenci zniczy czy też wyrobów poligraficznych. Z czasem brokaty pokochała również branża kosmetyczna. Producenci produktów do makijażu i zdobienia paznokci masowo wykupują różnego rodzaju brokaty, a zwłaszcza te biodegradowalne i ekologiczne, czyli bezpieczne dla człowieka i jego wrażliwej skóry. Dzięki temu stosują je też kosmetyczki i fryzjerki, oferując kobietom magiczny połyskliwy wizaż idealny na wesele czy Sylwester.

Czy na tym kończy się jednak zastosowanie brokatów? Odpowiedź brzmi: nie. W ostatnich latach zainteresował się nim sektor budownictwa. Producenci tynków, fug, klejów czy zapraw wykupują asortyment hurtowni, po to, by stworzyć unikalne produkty do aranżowania mieszkań. Oprócz tego brokat ma zastosowanie we florystyce, w rękodzielnictwie, a także i w sztuce. Małe połyskliwe drobinki pozwalają wyczarować niebywałe wykończenie filiżanek, wazonów, herbaciarek, obrazów, a nawet mebli.

Osoby kochające scrapbooking i cardmaking również powinni kupować brokat w żelu, sprayu czy też w specjalnie przygotowanych woreczkach lub pudełkach. Brokat jest też chętnie wykorzystywany przy artystycznych sesjach zdjęciowych. Nie brakuje go nawet na planach filmowych przy opracowywaniu teledysków i efektów specjalnych.

Dystrybucja brokatów w Polsce

Popyt na brokat jest w Polsce i na całym świecie olbrzymi. Sprzedażą tych niezwykłych materiałów dekoratorskich zajmują się zatem wyspecjalizowane hurtownie, które w swoim asortymencie posiadają setki odmiennych produktów. Tak jest w przypadku firmy producenckiej PRO-EKO, która opiera produkcję brokatów głównie o wysokogatunkowe i epoksydowe folie poliestrowe o grubości 12-36 mikronów. Wysoką jakość doceniają zaś nie tylko polskie, ale i zagraniczne przedsiębiorstwa. Jedna hurtownia brokatu może stale współpracować nawet z 300 klientami, zaopatrując ich w olbrzymie ilości do dalszego wykorzystania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas