Artykuł sponsorowany Podział łożysk ze względu na rodzaj przenoszonych obciążeń

Podział łożysk ze względu na rodzaj przenoszonych obciążeń

Łożyska należą do szerokiej grupy produktów, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, sposobu działania oraz przeznaczenia. Najważniejszym wyróżnikiem łożysk stosowanych w przemyśle i mechanice jest sposób przenoszenia obciążeń, który definiuje ich zastosowanie. Dowiedz się, jak wygląda podział łożysk ze względu na rodzaj przenoszonych obciążeń.

Czym są łożyska?

Łożyska są elementami maszyn i urządzeń technicznych, których zadaniem jest podtrzymywanie innej części w sposób umożliwiający jej względny ruch obrotowy. Jednym słowem łożyska umożliwiają swobodny ruch obrotowy jednego elementu względem drugiego. Dobrym przykładem mogą być łożyska toczne, które zbudowane są z pierścieni i elementów tocznych – kulek, wałeczków, igiełek, wałeczków stożkowych lub baryłek. Pierścień wewnętrzny osadzony jest nieruchomo na czopie wału lub innym elemencie, natomiast zewnętrzny umieszczony, również nieruchomo, w oprawie lub w elemencie nośnym. Elementy toczne stykają się z bieżniami pierścieni, zapewniając ich obrót względem siebie.

Różne typy łożysk

Spośród wielu różnych typów łożysk na szczególną uwagę zasługują łożyska mechaniczne. Dzielą się one na łożyska ślizgowe, które nie mają ruchomych elementów pośredniczących oraz na łożyska toczne. Wśród tych drugich wyróżnić można łożyska promieniowe i poprzeczne. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową działającego w rejonie warszawskim dystrybutora rozwiązań dla przemysłu TLC Łożyska z Warszawy-Wesołej, który oferuje komponenty techniki przeniesienia mocy, najistotniejszy wyznacznik przydatności łożysk wynika z rodzaju przenoszonych obciążeń.

Rodzaje przenoszonych obciążeń

Ze względu na sposób przenoszenia obciążeń wyróżnia się trzy rodzaje łożysk.

  • Łożyska poprzeczne (promieniowe) przenoszą obciążenia poprzeczne, czyli siłę prostopadłą do osi głównej układu łożyskowego. Sprawdzają się tam, gdzie siła wzdłużna jest mniejsza od siły promieniowej oraz wymagane są duże prędkości obrotowe przy znacznych obciążeniach promieniowych.

  • Łożyska wzdłużne przystosowane są do przenoszenia obciążeń wzdłużnych. Ze względu na dużą wytrzymałość i bezawaryjną pracę wykorzystywane są w wielkogabarytowych maszynach przemysłowych, od których wymaga się znacznej odporności poszczególnych elementów układu na obciążenia udarowe.

  • Łożyska skośne skonstruowane są w sposób umożliwiający przenoszenie jednocześnie obciążeń wzdłużnych i poprzecznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas