Materiał Partnera Po czym poznać dobrego spawacza?

Po czym poznać dobrego spawacza?

Spawacz to zawód, w którym można liczyć na bardzo dobre warunki finansowe. Jednak z jakiś powodów wciąż brakuje specjalistów z tej dziedziny i trudno jest ich znaleźć. Czym powinien charakteryzować się spawacz, na którym będzie można polegać? Co należy do jego obowiązków i jakie usługi można mu zlecić? Po czym poznać dobrego spawacza i jakich cech szukać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Kiedy potrzebny jest spawacz?

Spawacz to osoba, która posiada kwalifikacje do łączenia metali na gorąco poprzez wykorzystanie procesu topnienia. Jego umiejętności potrzebne są w wielu różnych branżach. Należą do nich m.in. przemysł ciężki, blacharstwo samochodowe, przemysł stoczniowy, budownictwo i stawianie konstrukcji stalowych oraz wiele innych. Niektórzy spawacze świetnie radzą sobie także przy nowoczesnej odmianie kowalstwa artystycznego.

Kwalifikacje spawacza

Rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki z 2000 roku określa, że spawaczem może się mianować osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Musi ukończyć szkołę zawodową o profilu związanym ze spawaniem lub pozytywnie ukończyć egzamin wieńczący długie szkolenie. Dodatkowo co dwa lata należy je odnawiać. Bez ważnych uprawnień spawalniczych nie wolno pracować zarówno regularnie, jak i okazyjnie.

Aktualne kwalifikacje i duże doświadczenie posiada firma: Usługi Spawalnicze Arkadiusza Wolanowskiego. Jest to doskonały wybór zarówno, gdy szukamy spawacza do prac przy domach, czy w przemyśle.

Szeroka wiedza

W zawodzie spawacza pożądane są wiedza i doświadczenie. Istnieje wiele technik spawania – mniej lub bardziej popularnych – które mają zastosowanie w przypadku konkretnych typów metali, przy różnych rodzajach prac etc. Należą do nich: spawanie gazowe, plazmowe, elektronowe, łukiem krytym, w osłonach gazowych (MIG, MAG, TIG0 łukowe elektrodami otulonymi i hybrydowe.

Zdrowie i siła

Aby zostać spawaczem trzeba odznaczać się pełną sprawnością fizyczną. Spawacz musi być silny, odporny i mieć świetny wzrok, szczególnie, że pracuje przy ograniczonej widoczności. Dodatkowo nie może mieć alergii czy astmy, ponieważ warunki, w których pracuje są bardzo trudne dla układu oddechowo-krążeniowego. Chorobą zawodową spawaczy jest zresztą astma oskrzelowa. Oprócz tego osoby uprawiające ten zawód narażone są na bezobjawową pylicę płuc czy gorączkę metaliczną (epizodyczne objawy bólowe spowodowane wdychanie, tlenków metali). Oprócz predyspozycji fizycznych, spawacz musi posiadać odpowiednią osobowość i zdolności.

Zdolności manualne i charakter

Aby perfekcyjnie spawać, trzeba mieć doskonałą koordynację ręka-oko. Nie da się wykonywać tego zawodu bez wysokich zdolności manualnych.

Jeśli chodzi o charakter, spawacz idealny powinien być dokładny oraz cierpliwy. Spawanie trochę trwa, wymaga powtarzania tej samej czynności i zwracania uwagi na szczegóły. Nie będzie to praca, w której dobrze będą czuli się ekstrawertycy. Spawacz w momencie swojej pracy jest sam ze swoimi myślami i nie może mu to przeszkadzać.

Opracowanie:

Usługi Spawalnicze Arkadiusz Wolanowski

Korzeniste 71

  • tel. 506 366 786

Podziel się