Artykuł sponsorowany Obsługa maszyn do cięcia drewna

Obsługa maszyn do cięcia drewna

Praca w tartaku wymaga umiejętności obsługi różnych maszyn przemysłowych przeznaczonych do cięcia i obróbki drewna. Do najczęściej używanych maszyn należą obrzynarki,  linie przetarcia, traki taśmowe wielogłowicowe, formatówki i stoły dobiegające. Wszystkie te maszyny posiadają instrukcje obsługi, w których producent wymienia zasady ich bezpiecznego użytkowania oraz konserwacji. Operator maszyny powinien te zasady znać i stosować je w pracy.

Kiedy używać maszynę?

Maszyna zgodnie ze wskazaniami producenta powinna być użytkowana wyłącznie jeśli jest w nienagannym stanie oraz jeśli spełnia ona wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Wszystkie usterki jeśli się pojawią muszą być natychmiast usunięte, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pracownika podczas wykonywania pracy. Warto przed przystąpieniem do pracy, aby pracownik zaznajomił się z instrukcją obsługi i zapoznał się z przeznaczeniem maszyny. Wtedy dowie się czy jest ona przeznaczona do cięcia drewna czy innej jego obróbki. W przypadku jeśli jest to maszyna posiadająca piłę powinno sprawdzić się stan jej naostrzenia. Wiele maszyn do drewna ma dodatkowo zamieszczone znaki ostrzegawcze lub naklejki. Trzeba zawsze sprawdzić czy są one czytelne. W innym przypadku należy je wymienić.

Jak powinno wyglądać miejsce pracy przy maszynie?

Maszyna do drewna powinna być ustawiona tak, aby pracownik miał do niej dostęp oraz aby nie zagrażała stanowiskom pracy innych prawników. Miejsce pracy i podłogę wokół maszyny trzeba utrzymywać w czystości, czyli usuwać reszki olejów, smarów oraz innych materiałów jakie spadają na ziemię podczas jej użytkowania. Trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Nie wolna użytkować maszyny do drewna na zewnątrz. Powodem jest to, że maszyna jest podłączona do prądu, a wszelka styczność na przykład z wodą może prowadzić do powstania przepięcia i wypadku przy pracy.

Praca w tartaku lub na stolarni wymaga od pracownika dużej uwagi i skupienia. Dlatego zabrania się obsługi maszyn po zażyciu leków i alkoholu. Zabrania się wykorzystywania maszyny niezgodnie z jej przeznaczeniem. Osoby nieupoważnione i nie przeszkolone do użycia maszyny nie powinny się do niej zbliżać. Podczas pracy maszyny nie wolna mieć na sobie biżuterii, luźnego ubrania w tym też krawatów, a włosy powinny być upięte. Luźne elementy mogą być wciągnięte podczas użytkowania maszyny, a to prowadzi do zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Podczas pracy należy nosić ubranie ochronne i ubranie robocze, rękawice ochronne, obuwie ochronne, nauszniki chroniące słuch i kask z osłoną na twarz i okularami ochronnymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas