Materiał Partnera Obróbka blachy CNC - charakterystyka

Obróbka blachy CNC - charakterystyka

Przy okazji różnorodnych procesów produkcyjnych nierzadko zachodzi konieczność obróbki blachy. Na rynku oferuje się różne metody przekształcenia tych materiałów, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na obróbkę CNC. Ta technologia stwarza wiele ciekawych możliwości i ma sporo zalet. Na czym polega obróbka blach metodą CNC? Co warto wiedzieć o procesach modyfikacji laserowej? Dowiedz się więcej.

Dlaczego należy obrabiać blachę?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę większość przedmiotów codziennego użytku została poddana obróbce. Tymczasem jest to konieczność, ponieważ tylko poddanie materiałów takich jak blacha określonym procesom sprawia, że nabierają one pożądanych kształtów i własności. Obecnie producenci najczęściej korzystają z procesów obróbki CNC w celu nadania przedmiotom najbardziej pożądanych parametrów użytkowych
i estetycznych.

Obróbka laserowa – na czym polega?

Obróbka laserowa (CNC – Computerized Numerical Control) jest zaliczana do najbardziej polecanych rozwiązań w zakresie obróbki metalu.  Jest szybka, niezawodna i precyzyjna. Zapewnia ponadto wysoką spójność obrabianego elementu oraz pozwala obniżyć koszty związane z ewentualnymi korektami.

Jest to operacja polegająca na komputeryzowanym przekształcaniu przedmiotów. Składa się z kilka etapów. Są to:

  • faza projektowania komputerowego CAD,
  • faza przetwarzania projektu przez kod sterowania maszyny CAM,
  • właściwa obróbka CNC.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Pi-Shape:

Technologia CNC pozwala na powtarzalne i wysoce precyzyjne przetwarzanie materiału. Żadna inna metoda nie daje tak wielu możliwości w zakresie cięcia różnych typów materiałów organicznych i nieorganicznych.

W procesie wykorzystuje się działanie tzw. wiązki laserowej, która uderza w powierzchnię metalu, a następnie silnie ją nagrzewa. W ten sposób można osiągnąć różne efekty.

Czynności przeprowadzane przy użyciu technologii CNC

Obróbka CNC blach może obejmować między innymi:

  • cięcie,
  • frezowanie,
  • gięcie.

Cięcie blachy to mechaniczny proces rozdzielania materiału. Wybór konkretnej metody cięcia uzależniony jest od różnych czynników, m.in. od jakości ciętej powierzchni i przewidywanych kosztów operacji. Cięcie CNC uznawane jest za najnowocześniejszą metodę obróbki rozdzielającej. Proces przebiega w automatyczny sposób, co ogranicza ryzyko popełnienia błędów.

Gięcie CNC blach polega na nadaniu przedmiotowi określonego kształtu, przy jednoczesnym zachowaniu początkowej jego grubości. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne prasy krawędziowe. Na czym polega wyjątkowość technologii CNC w kontekście gięcia blach? Innowacyjny system sterowania CNC daje możliwość stworzenia komputerowej symulacji ruchów i rezultatów. Dzięki temu operator może wprowadzić ewentualne poprawki jeszcze przed wykonaniem właściwej pracy. Pozwala to zaoszczędzić czas i koszty produkcyjne.

Frezowanie to z kolei rodzaj obróbki skrawającej. Polega na oddzieleniu warstwy materiału przez specjalistyczne narzędzie. Dzięki frezowaniu CNC można szybko i precyzyjnie nadać blachom pożądany kształt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas